DomovNovinkyRedemptoristi vo sveteAngola: Putovná ikona Matky ustavičnej pomoci

Angola: Putovná ikona Matky ustavičnej pomoci

V Angole začína daždivé obdobie. Prvé znaky vyzerajú sľubne. Práve na začiatku veľkého dažďa, večer 13. októbra 2017, prijalo kresťanské spoločenstvo vidieckej farnosti a svätyne Matky ustavičnej pomoci v Cunhinga, Bié (centrum Angoly) putovnú ikonu Matky ustavičnej pomoci.

Kópia pútnickej Ikony Konferencie Afrika a Madagaskar je v Angole niekoľko týždňov, v roku “obnovenia misie” a 150. výročia zverenia Ikony redemptoristom. Vďaka tomu pricestoval aj viceprovinciálny predstavený , O. Eugénio Lumingo, keď sa vrátil z tretej fázy XXV. Generálnej kapituly v Nigérii.

Ikona bola prinesená do našej obce Cunhinga zo spoločenstva Prípravného Inštitútu Kuito-Bié; odtiaľ bola tiež vzatá do kresťanského spoločenstva Chissindo (predmestie Kuito-Bié), redemptoristami zo seminára. Riaditeľ, O. Illyrian Troco Vieira a skupina seminaristov ju slávnostne predstavili v našom farskom kostole, kde predvádzali nádherné mariánske polyfónne piesne. Pastor a predstavený komunity, O. Agostinho Lumbangue Leão a veľká skupina veriacich, ktorí na jej príchod čakali niekoľko hodín, sa za silného vetra a dažďa dočkali. Ľudia boli veľmi emotívni počas odhalenia Ikony. Po nej nasledovala eucharistická slávnosť a novéna k Matke ustavičnej pomoci.

Počas návštevy v Cunhinge sa v nedeľu, 15. októbra, uskutočnila slávnostná eucharistická slávnosť. Od pondelka do piatku ikona navštívila rôzne kaplnky – pobočky farnosti v podobe misijnej animácie týchto spoločenstiev. Ten istý piatok, 20. októbra, bola prinesená do našej obce Menongue, 300 km juhovýchodne. Z Angoly potom bude pútnická ikona odvezená do Zimbabwe.

V našej krajine ľudia vnímajú dážď, ktorý sa zhoduje s udalosťou, ako znak Božieho požehnania. Návšteva Matky ustavičnej pomoci je určite znakom Božej lásky k svojmu ľudu – najmä k najchudobnejším. Nech nám Pán dáva silu, aby sme mohli na príhovor Matky ustavičnej pomoci, hlásať hojné vykúpenie v zranenom svete Angoly a Afriky.

João Pedro Fernandes, CSsR

 

Zdroj: cssr.news

 

Príbuzné články:

Aké posolstvo od Boha odovzdáva ikona mne?

Pôvodom z Kréty?

redemptoristi@gmail.com