Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Hovoríme nie!

Newark – Pod oblúkovým dreveným stropom v baptistickom kostole Bethany Church v New Jersey vo štvrtok 4. mája predstavitelia rôznych náboženstiev sľúbili, že budú stáť pri tých, proti ktorým je namierená agenda Bieleho domu – a že vybudujú vlastný múr odporu voči politike prezidenta Trumpa.

„Kým budeme na stráži, nikto z nás nebude musieť stáť alebo bojovať osamote,“ povedal pastor miestneho zboru Timothy Jones. „Teraz, viac než kedykoľvek predtým, nastal čas, aby sa ľudia všetkých náboženstiev zišli a aby pracovali na spoločnom cieli budovania spoločenstva.“

Faith in New Jersey (slov. „Viera v New Jersey“), medzináboženská skupina bojujúca za sociálnu spravodlivosť, vyzvala zhromaždených imámov, pastorov, kňazov a rabínov, aby zakročili proti rýchlym zmenám v politike týkajúcej sa imigrantov a zdravotnej starostlivosti.

„Nemôžeme nečinne stáť, nemôže stáť len tak bokom,“ povedal reverend John Mennell pred viac než stopäťdesiatimi duchovnými. Trump bol v tom čase na svojej prvej prezidentskej návšteve okolia rieky Hudson (New Yorku a New Jersey), po ktorej si to namieril na svoje golfové ihrisko v Bedminsteri.

 

Catalino Guerrero (59) zdraví počas programu kardinála Josepha Tobina z katolíckej arcidiecézy Newark.

 

Zhromaždeniu sa prihovoril aj arcibiskup Newarku, kardinál Joseph Tobin, ktorý sa s prítomnými podelil o dojímavú scénu z istého románu o talianskom fašizme.

„Tým, čo diktátorom nedá v noci spať, tým, čo ničí ríše zla, je človek, ktorý ide v temnote noci do stredu mesta a ktorý na stenu načmára „Nie“. Chcem vám povedať, že to my sme tým „Nie“, ktoré Boh čmára na stenu,“ povedal Tobin. „My sme tým „nie“ národu, ktorý nemá srdce, ktorý by dokázal ľudí deportovať a tak ich oddeliť od ich rodín a od ich milovaných len preto, že sú obeťami pokazeného systému.“

Tobin a senátor Robert Mendez (demokrat z New Jersey) sa zastali Catalina Guerrera, starého otca z mesta Union City, ktorý začiatkom tohto roka čelil hrozbe deportácie.

Krátko po príchode do Washingtonu prehovoril aj Mendez.

„Skutočne žijeme rôznu vieru…, ale je oveľa viac toho, čo nás spája, než toho, čo nás rozdeľuje,“ povedal po tom, čo si ponadával na to, že Snemovňa reprezentantov vo štvrtok schválila „krutý“ zákon o odvolaní Obamacare.

Zástupcovia duchovenstva naliehali na svojich kolegov, aby podnikli kroky, ktorými by pomohli tým, ktorí nie sú poistení, a aby sa venovali aj ďalším veľkým problémom, napríklad problematike klimatických zmien, trestného súdnictva či násilností spojených s používaním zbraní. Uviedli pritom, že základom solidarity je ich viera.

„Boj, ktorý vedieme, vedieme za tých, ktorí nemajú dokumenty, ako aj za čiernych, za chudobných, aj za tých, čo v tejto krajine potrebujú zdravotnú pomoc,“ povedal biskup Dwayne Royster, manažér kampaní pre organizáciu PICO National Network. „Bojujeme rovnaké boje s tými istými ľuďmi.“

Na zhromaždení bol prítomný aj Guerrero a iní imigranti, ktorí nemajú dokumenty a čelia deportácii. Duchovní ich ubezpečili, že budú pri nich stáť.

 

Biskup episkopálnej cirkvi v Newarku, Mark Beckwith, vľavo, sa počas programu rozpráva s kardinálom Josephom Tobinom z katolíckej arcidiecézy v Newarku. Vo štvrtok 4. mája sa v kostole Bethany Church v New Jersey v rámci programu združenia Faith in New Jersey postavila za práva imigrantov viac než stovka čelných duchovných predstaviteľov. (Newark, New Jersey, USA)

 

Medzi prítomnými boli aj podporovatelia Carimery Andujarovej, študentky Rutgersovej univerzity obhajujúcej imigrantov bez dokumentov. Carimeru samotnú si nedávno predvolali imigračné úrady a stále jej hrozia deportáciou.

„Kresťania veria, že viera bez skutkov je mŕtva. Naša viera nie je len nejaký vzdušný zámok,“ povedal Tobin pre NJ Advance Media. „To znamená, že musíme medzi nami nájsť tých, ktorí zápasia, a pomôcť im.“

Preklad: Lukáš Vaník

Zdroj: cssr.news

 

Príbuzné články:

Kardinál Tobin vyvíja úsilie na pomoc mužovi čeliacemu deportácií

Rozhovor s kardinálom Tobinom

Arcibiskup Tobin bol kreovaný za kardinála

Cirkev má byť protagonistom uzdravenia: kardinál Tobin

Joseph Tobin menovaný za arcibiskupa Newarku

Michael Brehl napísal list pri príležitosti vymenovania P. Tobina za kardinála

Medzi novými kardinálmi aj redemptorista

Oslavy Matky ustavičnej pomoci v kostole, kde vznikla ustavičná novéna: Tobin 

 

Redemptoristi vo svete

Kríza vo Venezuele

Indická provincia Liguori má 25 rokov

V Austrálii sa slávil sviatok sv. Alfonzy, indickej svätice

Redemptoristi v Európe

Redemptoristi v Afrike a na Madagaskare

Redemptoristi v Brazílii (Aparecida)

Provincia Viedeň – Mníchov

Thajsko – orchester s nevidiacimi deťmi

Vietnamský redemptorista – Informačný hrdina

Vietnam – Pripravuje sa nový náboženský zákon

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved