Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Nevidiace deti v thajskom orchestri

V Thajsku začal pôsobiť prvý orchester, v ktorom hrajú nevidiace deti. Noty sa deti musia naučiť naspamäť. Orchester má asi 30 nádejných hudobníkov, ktorí hrajú na nástroje, ktoré svojimi očami nikdy nevideli.

Podľa oficiálnych štatistík žije v Thajsku 64 miliónov ľudí. 1,8 milióna ľudí je hendikepovaných, z toho 180-tisíc je nevidiacich. V Thajsku je veľmi slabá starostlivosť o ľudí s postihnutím. Prevláda tu budhistická viera v karmu. Mnohí veria, že fyzické postihnutie je trestom za zlé skutky z minulého života. Thajský orchester, ktorý združuje nevidiacich hudobníkov vo veku od 8 do 15 rokov, je pozitívnou príležitosťou pre Thajčanov s postihnutím. Vedúci orchestra, pán Alongtok, sa postaral o to, aby hudobníci mali noty v Braillovom písme. Každého potenciálneho hudobníka musí najprv učiť hrať osobne. Na začiatku je veľmi obtiažne, napríklad ukázať hudobníkom, ako klásť na pražce nástroja prsty a ako držať slák. Cieľom orchestra nie je preraziť vo svete a dokonale hrať. Hudobníci tu hrajú pre radosť z hry a z vášne pre hudbu.

V juhovýchodnej Ázii sú postoje ľudí voči postihnutiam formované vierou v osud, ktorý je spojený s karmou. Aj boj s chudobou je tu slabý z toho istého dôvodu. Politika rozvoja a pokroku tu nie je v kurze. “Ľudia s postihnutím sú najchudobnejší z chudobných,” vysvetľuje Suporntum Mangkolsawadi, ktorému v detstve amputovali obidve dolné končatiny. V súčasnosti bojuje za väčšie práva pre ľudí s postihnutím. “Viera v karmu spôsobuje to, že ľudia s postihnutím sa často poddávajú a pasívne akceptujú svoj osud,” dodal 48-ročný redemptorista, ktorý riadi Redemptoristickú organizáciu pre ľudí s postihnutím.

Viac v angličtine: http://www.ucanindia.in

Zdroj: http://www.cssr.news/

Príbuzné články:

Symbol nádeje pre ľudí s postihnutím – P. Cyril Axelrod, CSsR

70. výročí působení redemptoristů v Thajsku

Zomrel emeritný biskup – redemptorista z Thajska
Redemptoristi a 70 miestnych ľudí pomáha thajským obetiam obchodu so sexom
Páter Joe Maier držiteľom humanitárneho ocenenia Opus Prize
Skončila sa XXV. generálna kapitula redemptoristov
Kapitulári slávili záver Roka milosrdenstva a slávnosť Krista Kráľa v Bangkoku

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved