Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Arcibiskup Tobin bol kreovaný za kardinála

Pápež František zdraví arcibiskupa Josepha W. Tobina z arcidiecézy Indianapolis po odovzdaní pália na sviatok sv. Petra a Pavla v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, 29. júna 2013. (CNS photo/Alessia Giuliani, Catholic Press Photo)

Arcibiskup Joseph W. Tobin bol 19. novembra 2016, v Ríme kreovaný za kardinála. Bol mu pridelený titulárny chrám Santa Maria della Grazie a Via Trionfale. (Viac o titulárnych chrámoch TU.) Liturgickú brožúrku pre toto slávenie nájdete TU. Tobin je najstarší z 13 detí. Kardinálova 93-ročná matka Mária – Tereza a jeho 11 súrodenci boli prítomní na slávnosti. Videozáznam celej slávnosti nájdete TU.

Arcibiskup Tobin sa pozná s pápežom Františkom už 11 rokov. Ten ho 9. októbra vymenoval za jedného zo 17 nových kadinálov. O 13 dní sa arcibiskup Tobin dozvedel, že ho pápež posiela z arcidiecézy Indianapolis do arcidiecézy Newark (USA, N.J). Oficiálne bolo toto rozhodnutie pápeža oznámené 7. novembra tohto roku. (Vyhlásenie arcibiskupa Tobina k jeho menovaniu za arcibiskupa Newarku nájdete TU.)

Arcibiskup Tobin sa pre svoje menovanie vracia do Ríma, kde sa prvý raz stretol s pápežom Františkom. Bolo to v roku 2005, keď obaja boli účastní Synody biskupov. Arcibiskup Tobin tam bol ako generálny predstavený redemptoristov a kardinál Jorge Mario Bergoglio tam bol ako arcibiskup Buenos Aires. Väčšinu času sedeli vedľa seba, veľa spolu rozprávali o rôznych témach. Po španielsky.

Synoda sa začala krátko po konkláve v roku 2005, kedy bol za pápeža zvolený Benedikt XVI. V deň, keď bol zvolený za pápeža Jozef Ratzinger, „som kardinálovi Bergogliovi povedal, že moja mama by volila jeho,“ spomína arcibiskup Tobin, citujúc svoju matku, ktorá si kardinála Bergoglia veľmi vážila preto, že žil v malom byte, cestoval autobusom a sám si varil. Kardinála Bergoglia to vtedy veľmi pobavilo.

Od tej chvíle sa kardinál Bergoglio pri rozličných stretnutiach s P. Tobinom nezabudol vždy opýtať na to, ako sa má jeho mama Mária.

„Ako dobrý pastier, má dobrú pamäť,“ dodáva kardinál Tobin. „Vždy, keď sme sa niekde stretli – alebo aj vtedy, keď mi písal – vždy sa aj opýtal: „Ako sa darí tvojej mame? Ešte vždy sa za mňa modlí?“ Vždy som pápeža Bergoglia uistil, že moja mama je dobrá katolíčka a že sa za Svätého Otca vždy modlí.“

 Keď arcibiskup Tobin dostával 29. júna 2013 od pápeža Františka pálium, kľačal pred ním. Spolu sa dlhšie rozprávali. V jednej chvíli v rozhovore mu pápež povedal: „Veľmi intenzívne sa za teba modlím, dúfam, že sa za mňa modlí aj tvoja mama.“ Vždy, keď si na to kardinál Tobin spomenie, prežíva dojatie:

„Prežíval som dojatie, keď mi pápež František dával na ramená pálium. Pred tým hovoril taliansky, ale potom prešiel do španielčiny, lebo to je jazyk jeho srdca. Vtedy mi povedal niečo veľmi osobné. Bolo to nádherné. Vždy budem za to vďačný. Nemyslel som však, že to skončí tak, že budem menovaný za kardinála.“

Tri mesiace pred menovaním, v júli, bol kardinál Tobin u pápeža, aby s ním prebral niektoré záležitosti týkajúce sa života Cirkvi. Trochu o obsahu tohoto stretnutia hovoril kardinál Tobin počas kázne na sviatok sv. Petra a Pavla v katedrále v Indianapolise 7. septembra.

Cxoaws4UQAUZYdI.jpg-large

20161107T0915-6434-CNS-APPOINT-TOBIN-NEWARK

„Nemal som čas nasadiť si nejakú oficiálnu tvár, keď som prišiel na jeho poschodie. Výťah sa otvoril a predo mnou stál pápež. Pozval ma do prijímacej miestnosti, kde bolo päť stoličiek. Pápež mi povedal: „Sadni si, na ktorú chceš.“ Rozprávali sme a zdieľali sme sa. Videl som jeho ľudskosť. Dvakrát mi povedal: „Neviem, prečo som bol zvolený. Možno preto, že sa Taliani nevedeli dohodnúť na kandidátovi.““

Potom pápež dodal: „Avšak preto, že som to vôbec nevyhľadával, prijímam to ako Božiu vôľu a verím, že dostanem všetko, čo budem pre túto službu potrebovať.“

Kardinál Tobin sa snaží povzbudiť z týchto pápežových slov a pozrieť sa na mnohé zmeny, ktoré sa odohrali v jeho živote za posledných 6 týždňov z novej perspektívy.

Pápeža Františka spája s kardinálom Tobinom aj vízia Cirkvi, ktorá je otvorená a pohostinná. Majú spoločný pohľad na migrantov a utečencov. Rovnako majú v sebe pokoru pri pohľade na svoj život a ľudskú chápavosť voči druhým.

„Myslím si, že to spojenie je putom učiteľa a učeníka,“ povedal kardinál Tobin o svojom vzťahu k pápežovi. „Keď som mal možnosť hovoriť s ním za posledné 4 roky, stále som mu vyjadroval vďaku za to, že ma učí, ako byť biskupom – nemám na mysli len to, ako slúžil v arcidiecéze Buenos Aires, ale aj to, ako učí a ako jasne formuluje svoje očakávania na biskupov a kňazov.“

Ďalšia kapitola v tomto vzťahu sa začne písať, keď ho dnes pápež František ustanoví za kardinála.

„Naozaj si myslím, že som nehodným príjemcom jeho náklonnosti,“ povedal kardinál Tobin. „Neviem prečo. Čokoľvek začalo v roku 2005, pokračuje a prehlbuje sa.“ †

(John Shaughnessy, Archdiocese of Indianapolis, November 18, 2016)

Preklad: redemptoristi Bratislava

Homília pápeža Františka pri príležitosti kreovania nových kardinálov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved