Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Redemptoristi a 70 miestnych ľudí pomáha thajským obetiam obchodu so sexom

Prosba Limerického kňaza pre obete obchodu so sexom

JP MCMANUS POMÁHA PODPORIŤ SIROTINEC PRE DETI S HIV

Miliardár podnikateľ JP McManus podporil prosbu rehoľníkov o poskytnutie finančnej podpory sirotinca v Thajsku, ktorý je domovom pre takmer 200 detí a detských obetí obchodu so sexom, ktorí majú HIV.

Potom, čo sa dozvedel o situácií detí, ktorých matky pracujú prevažne v obchode so sexom, pán McManus reagoval na prosbu rehole redemptoristov v Limericku, v priebehu niekoľkých dní.

Otec Seamus Enright, rektor redemptoristov v dome Svätého Alfonza na vrchu (Mount St. Alphonsus) v meste Limerick, ktorý sa práve vrátil z domu Sarnelli vo severovýchodnej časti Thajska, opísal tento zážitok ako „srdcervúci“.

Avšak povedal, že existujú nejaké „pozitívne príbehy rastúcej nádeje“ vynárajúce sa z prostredia opustenosti a sexuálneho zneužívania.

„Tragédiou je, že je to dôsledok sexuálnej turistiky západu. Mnoho žien z chudobnejších oblastí v severnom Thajsku a Laose cestuje do Bangkoku a hlavných centier a na nejakú dobu padnú do osídiel prostitúcie, aby priniesli domov peniaze svojim rodinám. Vydajú sa, majú deti a nevedia, že boli infikované.“

„Aj keď je mnoho detí  z Thajska adoptovaných, bohužiaľ žiadne nie sú adoptované z domu Sarnelli,“ povedal otec Enright  pre Limerick Leader.

O.Seamus Enright CSsR vyfotený v Sarelli Dome v severovýchodnom Thajsku.

Sirotinec začal fungovať v roku 1998 pod vedením Otca Mike O’Shea, rodáka z Wisconsinu v Spojených štátoch, ktorého starí rodičia pochádzajú z Dingle a ktorý je príbuzný Paidiho O Se, zosnulého legendárneho futbalového manažéra Kerry.

„Keď som videl dievčatko, ktoré tam nechali [v sirotinci] a malo iba 17 dní, prinútilo ma to zamyslieť sa, aký asi musí byť život jej matky. Chcela si dieťa nechať, ale pokiaľ vieme, jej partner, pasák, jej nedovolil, aby tak urobila,“ povedal O. Enright.

16.000 EUR poslali redemptoristi z Limericku. Celkovo sa im však podarilo k dnešnému dňu vyzbierať viac ako 40.000 EUR.

Táto suma zahŕňa šek na 8.000 EUR od charitatívnej nadácie pána McManusa  – čo pokryje takmer polovicu ročných prevádzkových nákladov centra.

Nadácia pána McManusa za posledných 15 rokov darovala viac ako 60.731.301 EUR na charitatívne účely v Írsku a na celom svete.

Celkovo daroval prostredníctvom tohto fondu viac ako 225 mil. EUR charitám,  na štipendiá a prebiehajúcim Pro-Am golfovým turnajom na pozemku päťhviezdičkového  Adare Manor hotela a golfového rezortu, ktorý kúpil za údajných 30 mil. EUR.

„Nepoznám JP McManusa, aj keď sme pred mnohými rokmi boli spoločne na škole CBS Sexton Street,“ dodal O. Enright. „Napísal som mu priamo, a v priebehu niekoľkých dní prišiel späť šek z nadácie. Je to veľmi veľkorysý človek.“

Pán McManus  konkrétne poskytol finančné prostriedky na úsilie centra stať sa sebestačným, pokiaľ ide o produkciu potravín a využívanie zásob vody.

Sirotinec, ktorý je domovom pre deti až do ich neskorých tínedžerských rokov, je teraz riadený štyrmi redemptoristickými kňazmi a podporuje zamestnanie 70-tich miestnych ľudí.

Medzi centrami patriacimi pod Sarnelli je aj Dom nádeje – miestne známy  ako Pi Si Tong – domov asi 20 dojčiat a batoliat, z ktorých mnohé sa dostávajú priamo do Sarnelli v priebehu niekoľkých hodín po svojom narodení v nemocnici Nongkhai.

Služby Sarnelli sú rozložené do troch dedín a siedmich rôznych centier. O. Enright povedal, že neustále hľadajú dobrovoľníkov a finančnú podporu.

Sarnelli bola pôvodne zriadená pre dospelých, ktorí boli vykázaní zo svojich dedín a ponechaní bojujúc o prežitie, stali sa  vyvrheľmi vo svojich komunitách v dôsledku nakazenia vírusom HIV / AIDS.

Niektoré z detí, vysvetlil O. O’Shea, sa narodili vo väzení, zatiaľ čo iné boli nájdené potulovať sa po uliciach, idúc z domu do domu žobrajúc o jedlo.

Jedno dieťa bolo nájdené opustené pozdĺž cesty, ďalšie sa našlo na skládke odpadu a niekoľko mladých dievčat bolo zachránených od života prostitúcie.

Zatiaľ čo boli spočiatku „zmätení, vydesení a utiahnutí“, keď  boli zachránení, „s láskou a pozornosťou sa čoskoro vo svojich nových domovoch usadili“, povedal.

Hromadná zbierka redemptoristov  na hore sv. Alfonza v Limericku na Zelený štvrtok 13. apríla, bude na pomoc Sarnelli domu.

(autor článku: Anne Sheridan – Limerick Leader, http://www.limerickleader.ie)

SIROTINEC SARNELLI HOUSE

Sarnelli House je sirotinec pre deti s HIV a AIDS, nachádzajúci sa v severovýchodnom Thajsku. Je domovom 145 chlapcov a dievčat všetkých vekových kategórií. Mnohé z týchto detí sú siroty rodičov s AIDS. Takmer polovica detí má sama HIV alebo AIDS.

Dom Sarnelli prvýkrát otvoril svoje brány v roku 2000. O. Mike Shea, dobrosrdečný redemptoristický kňaz dal sľub thajskej žene, ktorá umierala na AIDS, že sa postará o jej deti, keď umrie.

Od tej doby, O. Mike Shea, ktorého prarodičia pochádzajú z Ventry, grófstva Kerry, dohliada na láskyplnú starostlivosť o viac ako 250 opustených a zabudnutých detí. Avšak, vek 76 rokoch si vyberá svoju daň …

145 detí, ktoré sú v súčasnosti v jeho starostlivosti, potrebuje, aby boli ubytované, nakŕmené a vzdelávané. Otec Mike potrebuje uistenie, že sa postaráme o jeho deti, keď tu už s nami nebude.

Prečítajte si viac na: sarnelliorphanage.org

Zdroj: www.cssr.news

Príbuzné články:

Albánsko – medzinárodná komunita

Argentína – Dni mládeže

P. Federico Grote – zakladateľ katolíckych robotníckych kruhov v Argentíne

List P. Vincenta van Vossela z Badgadu

Denver, USA – Nový spôsob vytvárania misijného tímu

Redemptoristi v Afrike a na Madagaskare

Biskup – redemptorista z Iraku z mladými (Erbil) na Svetových dňoch mládeže v Krakove

Londýn – 150 rokov provincie

Luxemburg – medzinárodná komunita

Madagaskar – P. Štefan Varecha o svojom 11 – ročnom pôsobení na Madagaskare

Redemptoristi v Ríme (komunita sv. Joachima)

Pápež Ján Pavol II u redemptoristov v Ríme (komuita sv. Alfozna)

Kostol redemptoristov v Ríme (fascinujúca história)

Slovenské redemptoristky v Írsku (Mária Sidorová OSsR)

Redemptoristi v Brazílii (Aparecida)

P. Cyril Axelrod z Južnej Afriky

Thajsko – orchester s nevidiacimi deťmi

Venezuelskí biskupi varujú pred morálnou krízou

Provincia Viedeň – Mníchov

Redemptoristi v Európe

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved