Redemptoristi
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Redemptoristi
Slovo medzi nami

List P. Vincenta van Vossela z Bagdadu

4 roky potom, čo páter Vincent van Vossel napísal list z Bagdadu o situácii prenasledovaných kresťanov si chceme opäť pripomenuť ich situáciu, ktorá sa odvedy podstatne nezmenila.

V súčasnosti v Iraku žijú a pracujú traja redemptoristi: arcibiskup Bashar Matti Warda v Erbilskej archieparchii a dvaja kňazi v Bagdade, P. Meyasser Behnam, ktorý pracuje ako kňaz a učiteľ a P. Vincent van Vossel, ktorý v Iraku žije a vyučuje v seminári už mnoho rokov. P. Vincent poslal nasledujúci list.

List z Bagdadu, 1. júla 2014

Minulý rok som napísal pre redemptoristický spravodajský servis SCALA list s názvom „Kam by sme išli?“ Rovnako môžem nazvať aj tento list. Irak je opäť pod paľbou. Myslím, že list od tunajších redemptoristov vám môže pomôcť urobiť si obraz o tom, čo sa tu deje.

Flámska redemptoristická „Misia Bagdad“ bola do roku 2005 prekvitajúcou a významnou misiou. Od roku 2005 jej nie je umožnené pôsobiť v takej podobe ako to bolo dovtedy.

Ako som už spomínal, v súčasnosti v Iraku prežívajú traja redemptoristi. Erbilský biskup Mons. Bashar Warda a dvaja pátri v Bagdade. Jedným z nich je P. Meyasser Behnam, iracký spolubrat, ktorý pochádza z dôležitej sýrskej dediny Qaraqosh na severe krajiny. Jeho rodičia a rodina stále žijú v tejto dedine, ktorá sa nachádza na polceste medzi Mosulom a Erbilom, medzi oblasťou, ktorú ovládajú rebeli, a Kurdami. V tejto chvíli obe strany bojujú, aby obsadili toto územie. Minulý týždeň po ťažkom ostreľovaní väčšina obyvateľov, kresťanov, utiekla do Erbilu. Veľa si vytrpeli cestou a na kontrolných stanoviskách. Po niekoľkých dňoch ich biskup priviedol nazad do ich domovov, ale dedina naďalej ostáva bez vody a elektriny. P. Meyasser v Bagdade trpí touto strašnou situáciou svojej rodiny a priateľov na severe. Minulú nedeľu boli v Mosule unesené dve chaldejské rehoľné sestry spolu s dvoma dievčatami a chlapcom zo sirotinca, ktorý vedú. Všetci sa bojíme o ich osud v rukách týchto fanatikov.

P. Meyasser slúžil tri roky vo farnosti Najsvätejšieho srdca v Bagdade. Koncom minulého roka ho chaldejský patriarcha pridelil do farnosti sv. Juraja, ktorá je jednou z najdôležitejších farností v Bagdade. Premenil toto zanedbané miesto na zapálenú komunitu. Jeho umelecké inštalácie vnútri aj okolo kostola a jeho duchovné vyučovanie pritiahli dokonca patriarchu, ktorý prišiel na návštevu.

P. Meyassera pozývajú, aby prednášal v iných kostoloch, dokonca aj vo Švédsku. Je nadaným kazateľom a vyučuje na niekoľkých inštitútoch. Je zodpovedný za bagdadskú mládež a cestoval s nimi do Brazílie na dni mládeže s pápežom. Je tiež riaditeľom nášho „Centra východných štúdií“ v Bagdade, ktoré má 50 študentov. Prijímame tam študentov rôznych denominácií, aby sa lepšie zoznámili s vlastnými tradíciami. Ak tu chce kresťan ostať, mal by vedieť prečo.

Myslite na nás, prosím.

Vincent van Vossel, Bagdad, 1. júla 2014

Foto: www.lejdd.fr

 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved