Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Michal Zamkovský: Spovedal som Slovensko

Ponúkame článok o knihe Denníka Postoj od pátra Michala Zamkovského s názvom Spovedal som Slovensko. V našom vydavateľstve si ju môžete objednať na adrese slovo@smn.sk . Stojí 12, 20 plus poštovné a balné. 

Spoznajte dušu Slovenska cez knižný rozhovor s Michalom Zamkovským, známym redemptoristom a ľudovým misionárom.

Už pri svojej prvej publikácii – vlaňajšej knihe rozhovorov s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom – denník Postoj ukázal ambíciu prinášať na náš knižný trh knihy s inšpiratívnymi postavami slovenskej cirkvi. Jednou z nich je nepochybne kňaz z rehole redemptoristov Michal Zamkovský.

Tento drobný rehoľník zo Spiša je veľkou postavou našej cirkvi. Za posledné dve desaťročia ako ľudový misionár precestoval krížom-krážom Slovensko, aby kázal a spovedal možno aj vo vašom meste či obci.

Jeho nesmierne skúsenosti nenahradí žiaden sociologický prieskum či akademická práca. Páter Michal v sebe nesie autentické bohatstvo poznania tejto krajiny a jej ľudí: bohatých aj chudobných, tvrdých ateistov aj horlivých veriacich, vzdelaných aj jednoduchších. Ohlasoval evanjelium vo veľkých mestách aj odľahlých lazoch.

Knižný rozhovor s pátrom Michalom je ako film. Najprv sa ocitneme na lúke za dedinkou Toporec pod Tatrami, na mieste, kde neskorší misionár milosrdenstva v mladosti zažil duchovné obrátenie. Následne spomína na svoj život tajného kňaza za totality, ako aj na obnovenie ľudových misií po páde komunistického režimu.

V ďalšej časti sa s pátrom Zamkovským vyberieme do najhlbších zákutí slovenskej duše. Otvorene hovorí o spovedaní, o tom, čo ľudia preháňajú a čo – naopak – zanedbávajú. Odpovedá tiež na citlivé otázky o problémoch dnešných ľudí, od mladých „singláčov“ cez manželov až po seniorov. Bez servítky pomenúva najväčšie slovenské neresti a hodnotí stav viery v jednotlivých regiónoch.

Na ďalších stránkach vysvetľuje, ako je to s charizmatikmi, beňovcami, vzťahom s biskupmi. Úprimnými slovami hodnotí kauzu svojho rehoľného spolubrata Róberta Bezáka, vyjadruje sa k politike a prezradí, ako si predstavuje nebo.

Politickú korektnosť, zbožné rečičky ani servilné potľapkávanie – nič z toho v knihe, ktorú sme nazvali Spovedal som Slovensko, nenájdete. Páter Michal by síce vo svojej skromnosti takýto názov nikdy nenavrhol, no my sme presvedčení, že práve tieto slová najlepšie vystihujú bohatstvo, ktoré nám môže tento rehoľník ponúknuť.

Zdroj: www.postoj.sk (krátené), úryvok z knihy

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved