Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Rehoľný brat redemptorista získal na Filipínach cenu za knihu

Kniha zamyslení a príbehov o práci s ľuďmi postihnutými tajfúnom Yolanda, ktorú napísal rehoľný brat redemptorista, získala na medzinárodnom knižnom veľtrhu v Manile, ktorý sa koná každý rok, hneď dve ceny. Kniha brata Karla Gaspara pod názvom “Zúfalé čakanie na Božiu záchranu: ‘Nádej tých, ktorí prežili Yolandu napriek srdcervúcim žalostiam” (Desperately Seeking God’s Saving Action: Yolanda Survivors’ Hope Beyond Heartbreaking Lamentations), získala cenu v kategóriách spiritualita a služba. Cenu kardinála Sina za katolícku knihu dostal rehoľný brat minulý víkend počas knižného veľtrhu.

“Gasparova kniha ponúka pohľad na pastoračnú službu a misijnú činnosť. Môže nám pomôcť ohlasovať evanjelium novým spôsobom v dnešnom svete…tiež môže pomôcť v budúcich katastrofách reagovať pohotovo, účinne, súcitne a prorocky,“ povedal P. Michael Brehl, generálny predstavený redemptoristov.

Brat Gaspar pracoval s tými, ktorí prežili tajfún Haiyan v provinciách Samar a Leyte. Tajfún zabil v r. 2013 najmenej 7500 ľudí.

Hlasy tých, čo prežili

Sr. Helen Grahamová  z Kongregácie zahraničných misií v USA (Maryknoll),   ktorá je profesorkou biblickej teológie na teologickej škole Loyola v Manile, povedala, že “kniha nám pomôže započúvať sa do hlasu tých, čo trpeli a prežili katastrofu tajfúnu…ktorí sa snažia nájsť slová, ktorými by pomenovali pohromu, ktorá ich postihla. Títo ľudia sa často pohybujú medzi obviňovaním Boha za to, čo sa stalo a vinutím sa k nemu vo viere a nádeji.”

Brat Gaspar pre ucanews.com povedal: “Teším sa tomuto oceneniu. Kniha chce   svetu pripomenúť ľud na Filipínach, ktorého sklamala filipínska vláda, keď sa nachádzal v krajnej núdzi.” Brat Gaspar v knihe kritizuje tzv. “politiku pomoci,” ktorá u tých, čo pohromu prežili, len zhoršila traumu a náročný proces obnovy. V knihe pranieruje aj nedostatočnú transparentnosť medzi medzinárodnými humanitárnymi agentúrami a filipínskou vládou pri zabezpečovaní služieb humanitárnej pomoci. Brat Gaspar nazýva to, čo sa stalo “Kalváriou ľudu.” Spomína napríklad aj na manželský pár Arnolda a Anitu Libreaových, ktorým dve deti zahynuli počas tajfúnu a záplav. Spomína pohreb v masovom hrobe pri farnosti San Joaquin v meste Palo.  Kniha je tiež svedkom nádeje na obnovu, ktorou žijú ľudia postihnutí tajfúnom. Je odrazom láskavosti, veľkorysosti, sebaobety a súcitu mnohých. Pripomína skutočnosť, že mnohí, ktorým sa podarilo nešťastie prežiť, vnímajú svoj terajší život ako “druhú šancu.”

Cena kardinála Sina za katolícku knihu je podujatím, ktoré každoročne organizuje Asian Catholic Comminicators v spolupráci s Catholic Mass MediaAwards. Cena je udeľovaná za najlepšie knihy, ktoré odrážajú katolíckej hodnoty.

 Zdroj

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved