Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Úcta k Matke ustavičnej pomoci aj v kráľovstve Saudskej Arábie

Filipínski katolíci v Saudskej Arábii majú kostol v srdci

RIJÁD – Filipínsky čašník „Ricky“*, ktorý v kráľovstve Saudskej Arábie pracuje 21 rokov, zapaľuje každú stredu sviečky z úcty k našej Matke ustavičnej pomoci.

Má osobitnú oddanosť k obľúbenému titulu Panny Márie, v ktorú katolíci veria, že poskytuje rýchlu pomoc tým, ktorí sa k nej modlia.

„Všetky vaše problémy sa vyriešia, ak hľadáte jej pomoc. Nič nie je nemožné,“ hovorí Ricky.

Ale Ricky musí držať svoju oddanosť v súkromí vediac, že nemoslimovia ako je on, nemôžu prejaviť svoje náboženské presvedčenie v tomto kráľovstve, rodisku islamu.

„Majú právo (zaviesť tento zákon). To je ich kultúra. Ale máme tiež právo praktizovať vieru súkromne,“ povedal.

Ricky je tu jedným z filipínskych katolíkov, ktorí súkromne zachovávajú Veľký týždeň, náboženskú udalosť, ktorou si  pripomíname umučenie a smrť Ježiša Krista.

Na rozdiel od svojich blízkych, katolíkov, ktorí sú doma a sú zvyknutí sláviť obrady a slávnosti, Filipínci žijúci tu, uvažujú o živote Krista prostredníctvom omší v malých skupinách a modlitieb v súkromných príbytkoch.

„Nemáme tu kostoly, a tak praktizujú svoju vieru svojím vlastným spôsobom,“ povedal v rozhovore generálny konzul  Rijádu Iric Arribas.

„Praktizovanie vierovyznania závisí od samotnej osoby …. Náboženstvo je niečo, čo je v srdci. Nemusíte ísť do kostola, ani na žiadne miesto, ktoré sme zvyknutí navštíviť, keď sme na Filipínach,“ dodal.

Novéna k Matke ustavičnej pomoci v Baclarane

Článok 1 základného zákona Saudskej Arábie stanovuje, že kráľovstvo je „suverénny arabský islamský štát“, zatiaľ čo moslimské písmo Svätý Korán a tradície proroka Mohameda sú jeho ústavou.

Filipínci, s ktorými sa robil rozhovor pre tento článok, uviedli, že nemoslimom nie je zakázané praktizovať svoju vieru, pokiaľ tak robia v súkromí.

Arribas uviedol, že od roku 2015, kedy prevzal svoju funkciu, nepočul o žiadnom zatknutom alebo väznenom filipíncovi za to, že praktizuje iné náboženstvo ako islam.

Ricky tvrdí, že je praktizujúcim katolíkom, hoci často navštevuje bohoslužby skupiny Znovuzrodený kresťan, pretože nemôže nájsť žiadneho kňaza, ktorý by mohol naplniť jeho duchovné potreby. Znovuzrodení kresťania odmietajú niekoľko kľúčových doktrín a praktík Katolíckej cirkvi, vrátane pápeža a používania náboženských obrazov.

 „Pagdating natin sa itaas, isa lang naman ang Diyos. (Raz keď prídete do neba, bude tam len jeden Boh),“ povedal Ricky.

„Nie sú tu žiadni katolícki kňazi. Ale je tu pastor, ktorý vedie kostol  Znovuzrodený kresťan … (Ale) zostávam verný (katolicizmu).“

* Niektoré mená boli zmenené.

Prevzaté z: : www.philstar.com

Zdroj: www.cssr.news

Príbuzné články:

Albánsko: Sviatok Matky ustavičnej pomoci prvýkrát

Úcta bl. Charlesa de Foucalda k Matke ustavičnej pomoci 

Úcta sv. Jána Pavla II. k Matke ustavičnej pomoci

Úcta k Matke ustavičnej pomoci (Katolícke noviny)

Matka ustavičnej pomoci na poštových známkach v Poľsku

V Bratislave bolo trojdnie k Matke ustavičnej pomoci (2016)

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved