Redemptoristi
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Redemptoristi
Slovo medzi nami

V Erbile sa chystajú založiť prvú irackú katolícku nemocnicu

V Austrálii sa odbornými štúdiami pripravuje mladý iracký pár, ktorý má po návrate do vlasti založiť vôbec prvú katolícku nemocnicu v Iraku.

Všeobecný lekár Saveen Oghana a zubná lekárka Ban Isagi strávili posledné dva roky štúdiom na Austrálskej katolíckej univerzite v Brisbane, aby sa zdokonalili v zdravotníckej administrácii. Po skončení štúdií totiž majú v Erbile, ležiacom v kurdskej oblasti na severe Iraku, založiť novú, vôbec prvú irackú katolícku nemocnicu. Informujú o tom austrálske noviny Catholic Leader.

„Založiť nemocnicu je výzva, avšak riadiť katolícku nemocnicu v krajine s moslimskou väčšinou, kde naši ľudia trpeli prenasledovaním, je ešte väčšou výzvou“, povedal MUDr. Oghana.

Dvojicu lekárov vybral a poslal študovať do Austrálie chaldejský katolícky arcibiskup Erbilu Mons. Bashar Warda CSsR. Je to súčasťou plánu na obnovu kresťanských oblastí po rokoch vojny, prenasledovania a vysídľovania irackých kresťanov, ktorí sa tak rozpŕchli po celom svete. Víziou arcibiskupa Wardu je znovuobnoviť poskytovanie zdravotníckych a vzdelávacích služieb vysokej kvality a pomôcť tak kresťanom vrátiť sa do svojich miest a dedín.

Obaja lekári v minulosti roky pôsobili v diecéze Erbil ako dobrovoľníci. MUDr. Oghana bol koordinátorom Charitnej kliniky sv. Jozefa založenej na pomoc vnútorne vysídleným irackým kresťanom, ktorí z Ninivskej pláne unikli do Erbilu.

Stavebné práce na novej klinike sú dokončené, a tak jednou z prvých úloh pre pár 29-ročných lekárov bude výber zamestnancov, keďže práve prebieha zariaďovanie nemocnice.

Zdroj: vaticannews.va

 

Príbuzné články:

Iracký prelát podporuje zvýhodnenie minoritných utečencov unikajúcich pred genocídou

Na Ninivskej planine v Iraku znovuposvätili prvý obnovený katolícky kostol

Irackí kresťania slávia Vianoce v Erbile

Pútnici z vojnovej krajiny

List P. Vincenta van Vossela z Bagdadu

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved