Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Mgr. Londoño Buitrago CSsR a komunita redemptoristov bránia oblasť v Antioquii

„Ťažobná činnosť áno, ale nie takýmto spôsobom a na tomto mieste.“

 

Antioquia, Kolumbia, 2. jún 2017

Biskup diecézy Jericho, Mgr. Noel Antonio Londoño Buitrago, C.SS.R.,  sa pripojil k protestu pestovateľov, chovateľov a predstaviteľov miest Pueblorrico, Tarso, Fredonia a Jerico proti hrozbám medzinárodnej ťažobnej firmy AngloGold Ashanti , ktorá už dostala licenciu na ťažbu na ploche 7.595 hektárov v tejto oblasti Antioquie.

Mgr. Londoño Buitrago CSsR

Vyjadrenie Mgr. Londoña prichádza po historickom rozhodnutí rady mesta Tamesis, ktoré dňa 28. mája po hlasovaní jedenástich členov rady schválila projekt „Dohoda“, aby na svojom území zabránila ťažbe kovov. Je to len pár dní pred hlasovaním rady mesta Jerico o rovnakej otázke. Toto hlasovanie sa uskutoční 7. júna.

Zastupitelia mesta Tamesis preto vzali do úvahy požiadavku verejnosti, aby sa zachovali správne. Požiadavka bola vyjadrená odkazmi verejnosti spojenými so sloganmi ako „Žiadne zlato na svete nezaplatí Tamesis bez vody“. Teraz sa od zastupiteľov mesta Jericho očakáva, aby ich vzor nasledovali 7. júna, pretože aj ich spoločnosť vraví: „Život je cennejší než meď a zlato.“

Týmto spôsobom sa Tamesis stalo prvým mestom v oblasti Antioquie, ktoré rozhodlo chrániť vodné zdroje, biodiverzitu a podporovať poľnohospodárstvo a cestovný ruch, ako to už urobili iné mestá v Kolumbii cez „dohodu“ alebo referendum. Medzi tieto mestá patria aj Cajamarca (Tolima), Pitalito, Timana, El Agrado, Oporapa, Tarqui a Elias (Huila).

Biskup vyjadril svoje stanovisko proti ťažobným projektom, keď pre miestnu tlač povedal: „Ťažobná činnosť áno, ale nie takýmto spôsobom a na tomto mieste.“ Potom svoj výrok vysvetlil: „Nemôžeme ostať bez piesku, cementu, železa… Ťažobná činnosť vždy existovala, ale nie tu, v krajine, ktorá má vysoké geologické riziká, s rozsiahlymi zdrojmi podzemnej vody. Bolo by to zahrávanie sa s prírodou.“

Preklad: Jana Badurová

Zdroj: cssr.news

Príbuzné články:

Svätý Alfonz – biskup

Kardinál Joseph Tobin

Kardinál Tobin vyvíja úsilie pomôcť mužovi čeliacemu deportácii

Vicente de Paula Ferreira CSsR novým biskupom v Belo Horizonte (Brazília)

Brazílsky pomocný biskup z Aparecidy, Nicoli Darci o morálnej kríze v Brazílii 

Arcibiskup z irackého Erbilu na Svetových dňoch nládeže v Krakove 

Venezuelskí biskupi varujú pred morálnou krízou

Prebieha blahorečenie argentínskeho biskupa – redemptoristu Jorgeho Gottaua

Francisco de Assis dos Santos biskupom v Brazílii

Volodymyr Hruza biskupom na Ukrajine

Michal Bubnij biskupom na Kryme 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved