Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Mariánska ikona a Filipínci

O. Amado L. Picardal CSsR spomína, že keď bol počas rokov stanného práva politickým väzňom, mal  spoluväzňa, ktorý mal na chrbte tetovanie Matky ustavičnej pomoci (MUP). Keď sa väzni modlili  mariánsku novénu, doberali si ho, aby si vyzliekol košeľu, a oni mohli hľadieť na jeho tetovanie.

Komu nie je dôverne známy obraz MUP a tá, koho znázorňuje, dôvod, prečo sa tisíce Filipíncov zhromažďujú každú stredu vo svätyni v  Baclarane a v iných kostoloch po celom štáte? Obraz alebo ikona (zobrazenie v byzantskom štýle) ukazuje Máriu držiacu dieťa Ježiša, s anjelmi vznášajúcimi sa  vedľa nich. Stala sa tak populárnou, že je dnes súčasťou filipínskej kultúrnej krajiny a každodenného života.

Myslím, že Filipínci boli prví, alebo sú jediní, kto  láskyplne nazýva Ježišovu matku „Mama Mária“, ako keby bola členom rodiny. Filipínci ju začali takto nazývať nedávno (myslím,  že to nebude ani 40 rokov). Po minulé roky bola úctivo nazývaná „Blahoslavená matka“, „Panna Mária“, „Mahal na Birhen“ atď. Určite má veľa oficiálnych titulov, medzi nimi aj „Matka ustavičnej pomoci“, s mnohými prekladmi vo filipínskych jazykoch,  ako „Ina ng Laging Saklolo“.

Fotografia nástennej maľby južnej strany kostola v Baclarane

Práve vyšla  kniha „Ikona Matky ustavičnej pomoci a Filipínci“, s náročným podtitulom „Multidisciplinárne perspektívy v spiritualite  ustavičnej pomoci“. Vychádza 150 rokov od doby, keď  pápež Pius IX zveril ikonu redemptoristom v roku 1866 s poverením „Urobte ju známou“. Ikona sa teraz nachádza v kostole sv. Alfonza na Via Merulana na vrchu Esquiline  v Ríme.

Sv. Alfonz Liguori je zakladateľom Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa. Redemptoristi (CSsR), ako sa nazývajú, prišli na Filipíny v roku 1906. Írski a austrálski redemptoristi začali na ostrovoch s pobožnosťou po druhej svetovej vojne v Iloilo (1946) a Baclarane (1948).

Pri príležitosti 150. výročia sa v dňoch 24. – 27. apríla koná Medzinárodný kongres redemptoristov Filipín, Ázie a Oceánie, v redemptoristickej svätyni MUP v Baclarane.

Editovali ju brat Karl Gaspar CSsR a Desiree A.B. Mendoza.  Kniha obsahuje 8 štúdií, ktoré sú napísané odborníkmi z oblasti teológie, histórie, sociológie, antropológie, spirituality atď. Z rôznych uhlov pohľadu nám autori pomáhajú pochopiť históriu, evolúciu a význam neochvejnej filipínskej oddanosti. Knihu uverejnil Inštitút spirituality v Ázii a redemptoristi na Filipínach. Je skvelým pokračovaním  knihy „Príbeh Baclaranu“, ktorú napísal O. Luis Hechanova CSsR v roku 1998. Predstavuje oddanosť v novšom svetle, s väčšou hĺbkou a rozsahom, aby tak hovorila, ako sa Cirkev a filipínska spoločnosť vyvinula a vyvíja. Vrúcnosť sa neoslabila, to je isté, dokonca sa rozšírila do zahraničia vďaka zámorským filipínskym robotníkom.

Nemám dostatok priestoru na to, aby som hovoril o každej z ôsmich kapitol  knihy, ale názvy sú dostatočne opisné, aby poskytli predstavu o tom, ako každý autor vníma oddanosť:

„Úcta k  Matke ustavičnej pomoci na Filipínach: Fenomenologický a teologický pohľad“ od Amada L. Picardala CSsR; „Urobte ju známou: Ako zbožnosť k MUP prekvitala na Filipínach“ od Trizera Dale Mansueta; „Prijatie  Matkinho ustavičného súcitu: Špecifické miesto novény k Ikone MUP v rozmanitých filipínskych mariánskych pobožnostiach“ od Karla M. Gaspara CSsR; „Posudzovanie významu oddanosti ustavičnej pomoci na Filipínach dnes: Pohľad  spoločenských vied“ od Manuela Victora J. Sapitulu;

„Oddanosť MUP v kostole v Baclarane pred a po Druhom vatikánskom koncile“ od Agnes M. Brazila; „Modlitby novény k jednej z nás“ od  Ramona D. Echicu; „Rok milosrdenstva a 150. jubileum MUP“ od Carlosa Ronquilla CSsR; „Príbeh Baclaranu: Oddanosť a poslanie“ od Victorina A. Cueta.

Prevzaté z Inquirer.net

Zdroj: cssr.news

Príbuzné články:

Kongres o Matke ustavičnej pomoci v Manile

Na Filipínach sa konal medzinárodný kongres o Matke ustavičnej pomoci

Nová aplikácia s modlitbou k Matke ustavičnej pomoci

Matka ustavičnej pomoci na poštových známkach v Poľsku

Ján Pavol II a Matka ustavičnej pomoci

Modlitba Jána Pavla II k Matke ustavičnej pomoci

Kontemplovať dar na ikone

Redemptoristi oslávili koniec Roku Matky ustavičnej pomoci

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved