Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

72 rokov od zastrelenia 30 poľských redemptoristov

Po vypuknutí Varšavského povstania, 6. augusta 1944 vojaci hitlerovskej armády zastrelili v hlavnom meste Poľska 30 redemptoristov. Boli to redemptoristi, ktorí bývali v kláštore na Karolkowej ulici: 15 pátrov, 9 bratia, 5 bohoslovci a jeden novic.

V prvých dňoch povstania sa v redemptoristickom kláštore usadila skupina povstalcov. Pátri sa presťahovali do pivníc, kde poskytovali úkryt a pomoc obyvateľom mesta. 5. augusta boli povstalci z kláštora vytlačení do Starého mesta. 6. augusta v skorých ranných hodinách Nemci obkľúčili kláštor a všetky osoby, ktoré sa v ňom nachádzali eskortovali do „prechodného tábora“, ktorým bol kostol sv. Vojtecha na Wolskej ulici. Pred týmto kostolom redemptoristov oddelili od ostatných ľudí. Nemci ich ďalej viedli k priestoru továrne Kichmayera a Marczewskiego. Tam ich usmrtili strelou do hlavy zo zadu. V ďalších dňoch Nemci zabíjali ostatných civilistov. Podľa historikov v prvom týždni zastrelili 50 tisíc obyvateľov mestskej časi Wola s cieľom vyhladiť všetkých povstalcov Varšavy.

Viac na redemptor.pl

Súvisiace články:

Nový ctihodný, P. Bernard Łubienski

Medzi väzňami v Dachau boli aj redemptoristi

Matka ustavičnej pomoci na poštových známkach v Poľsku

Pozdrav z Poľska od našich novicov

Kronika noviciátu

Juraj Džama a Stanislav Marcin začali noviciát v Poľsku

 

 

redemptor.pl_4

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved