Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Venezuela sa bude modliť a postiť 21. júla

Biskupi Venezuely pozvali k účasti na celonárodnom dni modlitby a pôstu za svoju ťažko skúšanú krajinu, ktorý vyhlásili na piatok 21. júla. O kritickej situácii v tejto krajine sme priniesli správy už pred časom.

Venezuela 17. júlaObčania Venezuely sa včera prostredníctvom referenda vyhláseného opozičnými silami pokúsili dať signál na záchranu krajiny pred autoritatívnym režimom. Na hlasovaní, ktoré sa konalo bez podpory vlády a jeho výsledok nemá záväznosť na základe zákona, sa zúčastnilo 7 miliónov občanov. Vyše 98% z nich povedalo „nie“ snahe vlády zmeniť súčasnú demokratickú ústavu. V krajine je registrovaných 19 miliónov voličov.

Dôsledky venezuelskej krízy si odnášajú široké vrstvy obyvateľstva v podobe nárastu chudoby a sociálnych nepokojov. Krajina trpí vážnou politickou, inštitucionálnou a ekonomickou krízou už niekoľko mesiacov. Tá si vyžiadala prepad širokých vrstiev obyvateľstva do chudoby a počet obetí pri verejných protestoch proti vláde už presiahol stovku.

Vláda Nicolasa Madura pokračujúca v marxistickej línii predchádzajúceho lídra Huga Cháveza čelí obvineniam z nerešpektovania ústavnej demokracie. Opozíciu tvorí široké politické spektrum spojené zápasom za vyhlásenie volieb. Prezident Maduro autoritatívne nahradil funkciu parlamentu najvyšším súdom a usiluje sa o zmenu ústavy cez vytvorenie inštitúcie tzv. Ústavodarného zhromaždenia. Hlasovanie o Ústavodarnom zhromaždení je naplánované na 30. júla. Opozícia odmieta tento krok ako pošliapanie demokratického systému a dožaduje sa rešpektovania ústavnosti.

Včera, v deň venezuelského referenda bola na vatikánskom námestí pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána aj veľká skupina veriacich z Venezuely. Svätý Otec František Venezuelčanov krátko pozdravil z okna Apoštolského paláca a ubezpečil ich o svojej modlitbe: „S osobitným pozdravom sa obraciam na venezuelskú katolícku komunitu, v opätovnej modlitbe za vašu krajinu.“

Venezuelských biskupov, ktorí vyvíjajú úsilie na pomoc krajine dostať sa z hlbokej krízy, už pred mesiacom prijal pápež František vo Vatikáne. Dňa 8. júna prijal ich delegáciu vedenú predsedom Konferencie biskupov Venezuely arcibiskupom Diegom Padrónom s troma členmi predsedníctva a dvoma venezuelskými kardinálmi.

Miestna cirkev vidí cestu z krízy vo vyhlásení volieb a odmieta súčasnú snahu vlády zmeniť ústavu. Biskupi požiadali „všetkých členov Cirkvi a ľudí dobrej vôle, aby boli solidárni s tými najzraniteľnejšími“. Okrem podpory včerajšieho referenda biskupi zároveň pozvali k účasti na celonárodnom dni modlitby a pôstu, ktorý vyhlásili na piatok 21. júla.

Venezuelskí biskupi minulú stredu 12. júla na záver svojho plenárneho zasadnutia publikovali ku krízovej situácii vyhlásenie s názvom: „Naliehavé posolstvo katolíkom a všetkým ľuďom dobrej vôle vo Venezuele“. Vyjadrili v ňom plnú podporu ľudovému referendu a aktuálnej vláde prezidenta Madura adresovali dôraznú kritiku: odsúdili násilné potláčanie manifestácií občanov, ktorí žiadajú len rešpektovanie demokracie; pripomenuli väznenie a svojvoľné procesy s tými, ktorí nesúhlasia s vládou, mučenie, porušovanie ľudských práv zo strany predstaviteľov vládnej moci a násilné akcie ilegálnych polovojenských jednotiek podporujúcich vládu.

V texte posolstva biskupi varujú pred zavedením Ústavodarného zhromaždenia na zmenu súčasnej ústavy ako pred krokom smerujúcim „k nanúteniu krajine diktátorského režimu“, nastoleniu „socialistického, marxistického a vojenského štátu s absenciou autonómie moci“ a „s úmyslom odstrániť aktuálne štátne orgány, zvlášť Národné zhromaždenie, ktoré je volené priamo ľudom“.

Biskupi tiež vyzvali ozbrojené sily, aby slúžili ľudu, a nie režimu. Vyslovili požiadavku na otvorenie humanitárneho koridoru, aby mohli do krajiny prichádzať lieky a potraviny, ktoré už mesiace chýbajú.

Prehĺbením humanitárnej krízy sa 52% venezuelského obyvateľstva ocitlo v kategórii chudoby, uviedol zástupca Talianskej katolíckej charity (Caritas italiana) Paolo Beccegato: „Je to výkrik sociálneho utrpenia, nárast extrémnej chudoby v krajine, ktorá už prv bola v ťažkej situácii, s nárastom detskej podvýživy, ktorá podľa štatistiky Caritas Venezuela postihuje už každé štvrté dieťa.“ Nedostatok sa týka celkovej zdravotnej starostlivosti a liekov.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas

Príbuzné články:

Solidarita s Venezuelou v tomto zranenom svete

92 rokov redemptoristov vo Venezuele

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved