Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Redemptoristi vo Vietname pomáhajú veteránom bez domova

(Ho Či Minovo mesto, Vietnam) Počas osláv lunárneho Nového roku pátri redemptoristi zo Saigonu spustili iniciatívu „Navždy spolu, s nádejou a očakávaním vojnových veteránov“ zameranú na pomoc juhovietnamským vojakom, ktorí prežili vojnový konflikt v rokoch 1955-1975.

Sú to bojovníci bývalej Vietnamskej republiky, ktorá bola na americkej strane konfliktu, a bola porazená severovietnamskou armádou, ktorá znovuzjednotila krajinu v roku 1975. Komunistická vláda v Hanoji zabudla, či opustila, 20 000 týchto vojakov, ktorí v bitkách utrpeli vážne poranenia a dnes sú neschopní zarobiť si na svoje živobytie, a preto sú nútení žobrať na uliciach metropoly.

V dňoch, kedy sa celá krajina pripravuje na oslavy Tết (Nový rok; tento rok pripadá na 16. februára, pozn. prekladateľ), farnosť Lộc Hưng pripravila prístrešok pre 13 vojnových veteránov bez domova, opustených spoločnosťou. 13. februára P. Vincent Pham Trung Thành, bývalý provinciálny predstavený redemptoristov vo Vietname, slávil svätú omšu za účasti veteránov a veriacich z farského spoločenstva. Na konci bohoslužby kňaz rozdal darčeky a „novoročné“ peniaze novým hosťom farnosti.

Medzi nimi je pán Lâm, sedemdesiatdvaročný, ktorý povedal: „V roku 1972 som bojoval na bojisku v Pleiku. Moja manželka a deti ma prišli navštíviť, ale všetci zahynuli. V tom istom roku som bol zranený. 42 rokov som so svojimi druhmi žil úbohý život, ale pátri redemptoristi nám pomohli. Táto spoločnosť nedáva nič. Bol som zúfalý, veľa som plakal. Teraz som starý, nemám žiadnych príbuzných a žiadny domov. Ale dnes som členom spoločenstva Lộc Hưng.“

Ďalší veterán menom Phạm Thế Hùng vyhlásil: „Prišiel som o nohu na bojisku v provincii Bình Dương. Moji priatelia a ja sme boli pozvaní pátrami redemptoristami zo Saigonu. Minulý rok sme sa veľmi často stretávali v ich kostole. Nie som teraz schopný vyjadriť svoje pocity. Vždy keď sem prídeme, kňazi nám pomôžu trochou peňazí. Aj keď to nie je veľa, môžem si kúpiť ryžu na 10 alebo 15 dní. Sme vďačný dobrodincom, doma a v zahraničí, ktorí nám pomohli. Ďakujeme vám úprimne.“

V priebehu rokov sa medzináboženské skupiny a lídri rôznych konfesií pokúšali zmierniť zranenia a spustošenie, ktoré rozdelili a zakrvavili Vietnam. Redemptoristi boli dlhé roky zapojení do dobročinných programov pre veteránov a v minulosti spolupracovali s budhistickou pagodou v Liên Trì, ktorú spravuje opát Thich Không Tánh. Opát v roku 2013 odovzdal riadenie iniciatív do rúk katolíckej kongregácie.

Páter Đinh Hữu Thoại povedal pre agentúru AsiaNews: „Kedysi ich (programy, pozn. prekladateľ) organizovala pagoda. Avšak veteráni čelili mnohým ťažkostiam, pretože polícia im bránila chodiť do budhistického chrámu. Keď mali mnísi stretnutia, policajti a banditi ich prišli vyrušovať. A tak ctihodný Thich Không Tánh požiadal o pomoc redemptoristov zo Saigonu, aby podporili veteránov Vietnamskej republiky. Dnes je to už 6 rokov, čo sa tomu redemptoristi venujú.“

Od roku 2013 kňazi pravidelne organizovali program „Vďačnosť juhovietnamským veteránom“ a iné iniciatívy zamerané na zdravotnú a duchovnú podporu vyše 6 tisícok veteránov, 3500 od roku 2017. Sú prijímateľmi zdravotného poistenia, peňažných darov, darčekov a voľných lístkov na cestu do Ho Či Minovho mesta z okolitých provincií. Spolu s kňazmi, lekármi, zdravotnými sestrami a dobrovoľníkmi ich povzbudzujú, upokojujú a starajú sa o nich. Väčšina veteránov sú budhisti alebo vyznávajú kult predkov, ale niektorí z nich sa stali katolíkmi. „Pátri a kostol redemptoristov nás milujú a starajú sa o nás“, hovoria. Od ich obrátenia všetci nosia ružence a modlia sa k Matke ustavičnej pomoci, ktorej je farnosť redemptoristov zasvätená.

Autor: Hung Quoc

Zdroj: asianews.it, www.cssr.news

Preklad © Mediálny tím provincie Bratislava – Praha

 

Príbuzné články:

Jeden zo 4 vietnamských novokňazov bude pracovať na Svatej Hore

Marcel Van – duchovný malý brat Sv. Terézie

Redemptoristi ďalej sadia a pestujú vieru v Laose, krajine odrezanej od mora

Redemptorista z Vietnamu na zozname „100 informačných hrdinov“

Bohoslovci redemptoristi v Indii spoznávajú iné náboženské tradície

Indická provincia Liguori má 25 rokov

 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved