Redemptoristi
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Redemptoristi
Slovo medzi nami

P. Pelágio Sauter, CSsR: ctihodný kongregácie

7. novembra 2014 pápež František vyhlásil Božieho služobníka, P. Pelágia Sautera, C.Ss.R (1878-1961), za ctihodného. Poveril pritom prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, aby promulgoval dekrét o jeho hrdinských cnostiach.

Stručný životopis ctihodného P. Pelágia Sautera, C.Ss.R

Pelágio Sauter sa narodil 9. septembra 1878, v Hausen am Thann (Württemberg, Nemecko), Matúšovi a Marte, rodičom pätnástich detí. Ako šestnásťročný vstúpil do redemptoristického seminára v Bachham. V roku 1902 zložil sľuby v Gars am Inn a 16. júna 1907 bol v Deggendorfe vysvätený za kňaza.

Prijal pozvanie byť vyslaný ako misionár do Brazílie a 4. augusta 1907 sa vydal na cestu do Rio de Janeira so štyrmi  inými spolubratmi. Domov sa už nemal vrátiť. V Brazílii pracoval 52 rokov.  Prvých 10 rokov pracoval v rôznych farnostiach v Sao Paulo. Ďalších  42 rokov pôsobil v Goiás. Jeho obľúbeným apoštolátom bola putovná misia v najviac opustených oblastiach kraja. Kázal evanjelium v stovkách malých mestečiek. Takmer vždy prichádzal na koni.  Jednoduchí ľudia ho poznali a ctili ako Božieho muža.

Najväčší osoh malo z jeho služby mesto Trindade (v Goiás), kde ho mnohí pútnici, putujúci do známej svätyne zasvätenej Najsvätejšej Trojici (Večného Nebeského Otca), mali možnosť počuť a prijať jeho požehnanie. P. Pelágia  považovali predovšetkým za kňaza chudobných a zdroj útechy pre chorých. Posledných päť rokov života sa venoval takmer výhradne pastoračnej starostlivosti o chorých. Jeho služba chorým spôsobila aj jeho chorobu a smrť. Po jednej návšteve chorej osoby ho na ceste domov prekvapil dážď. Z prechladnutia vážne ochorel. Museli ho hospitalizovať do nemocnice Santa Casa de Misericordia (Svätý dom milosrdenstva) v Goiás. Podľahol obštrukčnej chorobe pľúc. Zomrel 23. novembra 1961 o 1. hodine popoludní, vo veku 82 rokov. Na pohrebe sa zúčastnilo celé mesto Goiânia a regionálna vláda nariadila tri dni smútku. Počet ľudí, ktorí sa s pátrom prišli rozlúčiť odhadovali na 30 tisíc ľudí.

Brat Pelágio je považovaný za národného hrdinu. Postavili mu niekoľko pomníkov. Nazvali po ňom dokonca aj ulice a námestia. Aj  mnohé organizácie nesú jeho meno. Ako výsledok mnohých mimoriadnych milostí, pripisovaných jeho orodovaniu, je brat Pelágio aj dnes považovaný za „apoštola Goiás a misionára ľudí”. Diecézna fáza procesu, ktorá sa zaoberala jeho  životom, cnosťami a povesťou svätosti, začala 23. novembra 1997, v kostole Matka Cirkev v Campinas. Proces bol uzavretý za prítomnosti obrovského množstva jeho sympatizantov v Sanktuáriu Večného Nebeského Otca v Trindade (v Goiás), 21. marca 1999.

P. Antonio Marrazzo, CSsR

Zdroj: cssrredemptoristi.com

Preklad: Formačný sekretariát Bratislavskej viceprovincie redemptoristov

Ctihodný P. Wilhelm Janaushek

Proces blahorečenia božích služobníkov Márie de la Concepción (Conchity) Barrechegurenovej Garcii a .P. Francisca Barrecheguren. 

Boží služobník Marcel Van

Boží služobník Jorge Gottau

 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved