Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Božia služobníčka Conchita Barrechegurenová – dcéra redemptoristu, tiež Božieho služobníka

Pripomíname zaujímavý prípad súbežných beatifikačných procesov španielskeho redemptoristu, ktorý ako vdovec vstúpil do rehoľnej kongregácie a jeho zomrelej mladej dcéry.

* * *

V Španielsku, v diecéze Orihuela-Alicante, otvorili zasadnutie diecézneho procesu údajného uzdravenia pripisovanému príhovoru Božej služobníčky Marii de la Concepción (Conchity) Barrechegurenovej Garcii. Bola dcérou španielského redemptoristu, tiež Božieho služobníka, P. Francisca Barrecheguren.

18. mája 2016, biskup D. Jesús Murgui otvoril slávnostne tento proces v prítomnosti početných veriacich, okrem iného predstaveného Madridskej provincie redemptoristov, P. José Luis Bartolomého, redemptoristov z komunít vo Valencii a Zaragoze a sestier oblátok Najsvätejšieho Vykupiteľa z Alicante. Členovia tribunálu a Vicepostulátor, P. Francisco Tejerizo CSsR zložili prísahu.

Jej beatifikácia je vykonávaná Kongregáciou redemptoristov súbežne s beatifikačným procesom jej otca P. Francisca Barrecheguren (1881-1957), ktorý ako vdovec vstúpil do kongregácie v roku 1947. Za kňaza bol vysvätený v roku 1949 a zomrel v roku 1957. Jeho beatifikačný proces sa začal v roku 1993 a v roku 2001 bol odovzdaný Kongregácii pre svätorečenie tzv. positio super virtutibus a musí sa čakať na udelenie titulu „Ctihodný Boží služobník“.

Božia služobníčka Conchita Barrechegurenová sa narodila 27. novembra 1905, bola pokrstená 8. decembra. Jej plné krstné meno je Maria de la Concepción del Perpetuo Socorro. Otec sa osobne postaral o jej náboženskú a kultúrnu výchovu a pripravoval ju tiež k sviatostiam. Od prvého svätého prijímania (1912), prijímala Eucharistiu každý deň, rozvíjala intenzívny vzťah s Bohom, vyjadrený v každodennej účasti na svätej omši, hodinovým ďakovaním po nej, ružencovou modlitbou, praktizovaním krížovej cesty a navštevovaním kostolov, kde sa konala eucharistická adorácia. Patrila k mnohým mariánskym spolkom, bola zapojená do vyučovania katechizmu a starostlivosti o chudobných.

Od detstva bol jej život poznačený chorobou tráviaceho systému, ktorá ju neustále trápila. Po púti do Lisieux v roku 1926, počas ktorej sa zasvätila Bohu, sa u nej začali prejavovať príznaky tuberkulózy, ktorá ju pripútala na lôžko. V skorých ranných hodinách 13. mája 1927 poslednýkrát vydýchla, obklopená rodičmi a bl. P. Giulianom Pozom, mučeníkom redemptoristom, ktorý ju v posledných dňoch duchovne podporoval. Od novembra 2007 bolo jej telo spolu s ostatkami jej otca Francisca uložené vo svätyni Matky ustavičnej pomoci v Granade.

Údajný zázrak pripisovaný na jej orodovanie sa uskutočnil v Alicante v marci 2014. Ide o šestnásťmesačné dievčatko, ktoré utrpelo septický šok a v dôsledku Streptokokovej angíny mu začali zlyhávať životne dôležité orgány, čím sa ocitlo vo vážnom ohrození života. Dieťa hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti Fakultnej nemocnici v Alicante s nízkym krvným tlakom, zlyhaním obličiek a pečene, krvnými poruchami zrážanlivosti, akútnou respiračnou tiesňou, erytematóznou vyrážkou a odumieraním mäkkého tkaniva. Prognózu zhoršoval zápal pľúc s pleurálnou efúziou a peritoneálnym výtokom. Preto lekári informovali rodičov o malej možnosti vyliečenia dieťaťa. Teta dievčaťa, ctiteľka Božej služobníčky Conchity, sa modlila za zázrak uzdravenia, spolu so známymi a s celou rodinou prosili o jej príhovor. Pri posteli chorej umiestnila tiež relikvie Božej služobníčky. Nevysvetliteľne rýchlo sa jej stav zlepšil a po 22 dňoch hospitalizácie došlo k úplnému uzdraveniu. 27. marca 2014 dieťa z nemocnice prepustili. Toto uzdravenie vo svetle najnovších výskumov ostáva dodnes bez žiadnych známok zhoršenia.

Zdroj: www.redemptor.pl

Preklad: Viktor Misuth

Conchita-Barrecheguren-and-Fencesco-Barrechegure

Conchita Proceso-Milagro-1

Conchita Proceso-Milagro-3

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved