Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

V Bratislave začalo mimoriadne podujatie – misie milosrdenstva

Mimoriadny Svätý rok, ktorý Katolícka cirkev slávi len každých 25 rokov, majú možnosť oddnes prežiť všetci v hlavnom meste Slovenska a okolí na mimoriadnom podujatí. V Bratislave začali misie milosrdenstva. Vedie ich jeden z vyše tisícky misionárov milosrdenstva, ktorých vyslal do sveta v rámci roku pápež František – kňaz Michal Zamkovský spolu so svojím tímom. Katolícka cirkev začala s tradíciou slávenia svätých rokov v roku 1300 za pápeža Bonifáca VIII., ktorý počítal so slávením jubilea každých sto rokov. Od roku 1475 sa slávenie „riadneho svätého roku“ začalo opakovať po 25 rokoch, aby ho mohla zažiť každá generácia. Doteraz bolo 26 riadnych svätých rokov. Naposledy to bol Jubilejný rok 2000. Aktuálny je venovaný téme milosrdenstva, oznámil pápež František.

„Prežívame mimoriadny Svätý rok milosrdenstva. Je to zvláštny čas v Cirkvi. Dostali sme pozvanie od bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského a farára farnosti Petra Slepčana, aby sme na toto mieste vykonali misie milosrdenstva. Je to vzácne miesto, ktoré má i bránu milosrdenstva,“ hovorí o misiách páter Michal Zamkovský. Putovanie a prechod bránou je späté so získaním jubilejných odpustkov, teda odpustením časných trestov, ktoré sú následkami hriechov. Misionár Zamkovský celebroval aj prvé tri dnešné sväté omše. „Misie milosrdenstva nie sú o nejakom špekulovaní, ale o vstupe do tajomstva Boha, ktorý je milosrdenstvo,“ pripomenul na jednej z nich. Slávenia prebiehajú v najväčšom kostole v Bratislave – v Katedrále sv. Martina. K svätým omšiam sa pridajú viaceré sprievodné udalosti duchovného a kultúrneho charakteru pre rôzne vekové skupiny. K dispozícii bude špeciálna možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia vo viacerých jazykoch.

Od pondelka do piatku budú sväté omše v katedrále o 7:30 a o 12:00 h. Vo štvrtok po večernej svätej omši o 17:00 h bude adorácia, počas ktorej budú tímy laikov a rehoľníkov pozývať ľudí z námestia a ulíc vojsť do katedrály na tichú modlitbu. V piatok večer bude modlitba chvál so spoločenstvom Calvary a Spoločenstvom pri Dóme sv. Martina Každý deň bude venovaný inej téme (Ježiš blízko hriešnikom, Ježiš vo sviatosti zmierenia, Ježiš v Cirkvi, Ježiš v Eucharistii, Ježiš na ceste s nami). V pondelok, utorok a stredu večer ponúknu misie jeden špeciálny unikát – Cestu milosrdenstva. Je to špeciálny typ modlitby so zamysleniami, ktorá je zostavená na základe tradičnej krížovej cesty, v ktorej veriaci rozjímajú o utrpení Ježiša Krista. Novinku uviedli po prvýkrát pred mesiacom v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva v poľskom Krakove – Lagiewnikach. Má 21 zastavení. V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude počas troch dní (pondelok, utorok, streda – o 19:00 h). Každý deň zazneje 7 zastavení. Zamyslenia a modlitby budú čítať viaceré osobnosti, napríklad recitátor Štefan Bučko, herec Karol Čálik či pedagogička Eva Žilineková. Súčasťou Cesty milosrdenstva budú v pondelok i krátke filmy. Program misií vyvrcholí v sobotu svätou omšou o 12:00 h v Katedrále sv. Martina, ktorá je spojená s požehnaním misijného kríža.

Fotky z jednotlivých svätých omší a programu nájdete na /www.facebook.com/redemptoristi

Príbuzné články:

Missioni della misericordia dei padri Redentoristi a Bratislava

Stovky ľudí videlo zažilo prvý krát Cestu milosrdenstva

Misie milosrdenstva (pohľad späť)

Aké boli misie milosrdenstva pre vás?

Požehnanie misijného kríža na záver Misií milosrdenstva

V Bratislave začalo mimoriadne podujatie – Misie milosrdenstva

Pozvánka na Misie milosrdenstva

Bratislavské misie 2010 – pripomeňme si ich atmosféru pred Misiami milosrdenstva

Odpustky spojené s účasťou na kázňach redemptoristov v Roku milosrdenstva 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved