Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Rok od začiatku vojny arcibiskup Ševčuk spomína na zajatých redemptoristov

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi niekoľko dní pred prvým výročím konfliktu vo videorozhovore so skupinou novinárov uviedla: „Slepá, absurdná a svätokrádežná vojna.“

Arcibiskup Ševčuk tiež uvádza, že vo všetkých okupovaných regiónoch – „17 % krajiny“ – nezostal ani jediný kňaz: „Niektorí boli vyhnaní, iní uväznení,“ hovorí arcibiskup a pripomína dvoch hrdinských otcov redemptoristov, Ivana Levyckého a Bohdana Heletu, zatknutých 16. novembra v Berďansku a „sto dní vystavených každodennému mučeniu. Žiadne rokovania, žiadna diplomacia nedokázali zmierniť bolesť týchto kňazov“.

Nie je známe, kedy sa „tento nezmysel“ na Ukrajine skončí. „Bolesť ľudí sa každým dňom zväčšuje,“ povedal Ševčuk, ktorý napriek tomu vraví, že je hrdý na toľkých biskupov, kňazov, mníšky a rehoľníkov, ktorí „vedeli vidieť Krista v ľuďoch zranených vojnou. Hladných ľuďoch, bez ničoho, ktorí nám úplne dôverovali.“ „Som dojatý,“ hovorí s rozochveným hlasom. „Tí istí biskupi a kňazi sú teraz demoralizovaní: každý deň musia slúžiť pohreby obetí, vojenských i civilných. Nekonečné pohreby… už nevieme, čo máme povedať, povedal mi jeden biskup.“

Ševčuk uzatvára: „Dnes sa veľa hovorí o mierových návrhoch. Naša vláda má svoj vlastný mierový vzorec: prvým bodom je, aby Ukrajina oslobodila všetky okupované územia. Ďalšie návrhy hovoria o kompromise, vyjednávaní, odstúpení niektorých území atď. Ale keď počúvam tieto debaty, chvejem sa. Cirkvi nejde o územia, ale o ľudí žijúcich na nich. Musíme oslobodiť ľudí, našich veriacich.“

„Modlime sa“, to je posledná výzva hlavy Gréckokatolíckej cirkvi: „aby Pán vypočul krv, ktorá volá do neba z ukrajinskej zeme. Modlime sa, aby svet nezatváral oči pred ranami a utrpením ľudu a aby sa ním neunavil. Ukrajinská bolesť sa často vytráca z novín a prestáva byť správou, ako to bolo v roku 2014 pri invázii na Donbase. Ako hovorí pápež, pravda je vždy obeťou vojny. Vojny dezinformácií. Lži a ľahostajnosť zabíjajú, zabíjajú mnohých.“ (Vatican News)

Ako informoval portál Scala News, v novembri 2022 zatkli ruskí vojaci v Berďansku na Ukrajine dvoch redemptoristických kňazov. Boli falošne obvinení zo skladovania zbraní a výbušnín.

V dňoch 23. a 24. novembra 2022 ruský televízny kanál „Zvezda“ zverejnil úryvok z výsluchu Ivana Levyckého. Na tvári kňaza boli viditeľné známky fyzického a psychického vyčerpania.

„Zatiaľ nie je známe, kde sa nachádzajú. Nemáme s nimi žiadny kontakt, čo naznačuje, že boli úplne odrezaní od vonkajšieho sveta. Dokazuje to, že okupanti nerešpektujú základné zásady ľudských práv… Mária, Matka Božia, Matka ustavičnej pomoci, ochraňuj zajatcov a pomôž im vrátiť sa domov!“ (z vyhlásenia vedenia Ľvovskej provincie Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa, vydaného 26. novembra 2022)

Zdroj: cssr.news

Preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved