Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Vyhlásenie redemptoristov na Ukrajine

Ruskí vojaci zadržali v Berďansku na Ukrajina dvoch kňazov redemptoristov. Boli falošne obvinení zo skladovania zbraní a výbušnín. 

Dňa 17. novembra 2022 sme sa z niektorých otvorených zdrojov na sociálnych sieťach dozvedeli, že dvaja naši redemptoristickí kňazi, o. Ivan Levytský a o. Bohdan Heleta, boli deň predtým (16. novembra) zadržaní ruskými bezpečnostnými službami. Presne od toho dňa – 16. novembra – sme s nimi stratili akýkoľvek kontakt.

V dňoch 23. a 24. novembra ruský televízny kanál Zviezda zverejnil úryvok z výsluchu Ivana Levytského. Na tvári kňaza boli viditeľné známky fyzického a psychického vyčerpania.

Ich poloha je doteraz neznáma. Nemáme s nimi žiadny kontakt, čo naznačuje, že boli úplne odrezaní od vonkajšieho sveta. To dokazuje, že okupanti nedodržiavajú základné pravidlá ľudských práv. 

Obaja kňazi patria do medzinárodnej Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) a slúžili v chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky (gréckokatolícka cirkev).

Na začiatku vypuknutia vojny 24. februára 2022 a neskôr od chvíle, keď sa mesto dostalo pod kontrolu ruských vojsk, sa kňazi rozhodli zostať v meste, aby mohli naďalej slúžiť ľuďom. Poskytovali im duchovnú a humanitárnu podporu a pomáhali utečencom a ľuďom v núdzi, ktorých počet stále narastal.  

Od 23. novembra začali ruské masmédiá informovať o tom, že príslušníci jednotky ruskej Národnej gardy (Rosgvardia) našli v priestoroch kostola a v pivnici domu, kde žili kňazi, zbrane a výbušniny.

Výsledky takýchto vyšetrovaní, ktoré sa uskutočnili v neprítomnosti kňazov, sú nepochybne sfalšované a nepravdivé. Telegramový kanál Лeнта новостeй Бердянска zverejnil správu, ktorá odhalila vopred premyslený charakter vykonaných prehliadok, keďže dáva do kontrastu výsledky prehliadok v Lavre (monastier) a ukrajinských pravoslávnych chrámoch Moskovského patriarchátu s prehliadkou v Berďansku, ktorá bola charakterizovaná ako „v chráme riadenom z Kyjeva“. 

Treba zdôrazniť, že šírenie takýchto videí a informácií sa začalo po prehliadke, ktorú 22. novembra vykonala ukrajinská Národná bezpečnostná služba v Kyjevsko-pečerskej lavre. 

Radi by sme vyhlásili, že informácie o akýchkoľvek zbraniach a výbušninách nájdených v chráme, ako aj o extrémistických aktivitách kňazov, sa nezakladajú na pravde a sú zamerané na diskreditáciu Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, jej komunity a kňazov v Berďansku a na okupovaných územiach. 

Kňazi viedli výlučne pastoračnú a sociálnu službu pre gréckokatolíckych a rímskokatolíckych veriacich v meste Berďansk. Boli na to poverení svojimi nadriadenými a cirkevnými autoritami a až do momentu ich zadržania nebola s ich prítomnosťou žiadna nespokojnosť. 

Táto informácia je určená každému, kto má možnosť zasiahnuť v ich prospech a uľahčiť prepustenie otca Ivana a otca Bohdana z tohto nezmyselného zajatia.  

Útlak a lži šíria strach a utrpenie. Iba diabol koná takýmito prostriedkami, lebo „od počiatku bol vrahom a nedržal sa pravdy, lebo v ňom niet pravdy“ (Jn 8,44).

Mária, Matka Božia, Matka ustavičnej pomoci, ochraňuj zajatcov a pomôž im vrátiť sa domov!

Vedenie Ľvovskej provincie redemptoristov (26. november 2022)

Zdroj: cssr.news

Preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved