Redemptoristi
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Redemptoristi
Slovo medzi nami

Návšteva pápeža Františka na Litve

Apoštolská cesta pápeža Františka do Litvy, Lotyšska a Estónska v dňoch  22. do 25. septembra 2018 pokračuje. V Litve, kde máme od 1. septembra svoju komunitu, bol pápež František v sobotu  22. septembra a v nedeľu 23. septembra. Následne sa presunul do Lotyšska a  Estónska.

Denník Postoj uverejnil krátky rozhovor s P. Rastislavom Dluhým, ktorý spolu s P. Petrom Hertelom od 1. septembra pôsobia v Litve:

V Litve pôsobia od začiatku septembra aj dvaja slovenskí redemptoristi, Peter Hertel, misionár milosrdenstva a bývalý rektor komunity Kostolná – Záriečie a Rastislav Dluhý, bývalý člen komunity Bratislava – Puškinová, dlhoročný šéfredaktor vydavateľstva Slovo medzi nami a mediálny koordinátor provincie. V meste Kaunas otvorila Kongegácia Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) svoju novú misijnú komunitu.

Podľa kňaza Dluhého je v súvislosti s pápežovou návštevou cítiť u veriacich očakávania a nadšenie. „Krajinu zdobia bilbordy, vlajky a pútače na pápežovu návštevu.U neveriacich je viditeľná zdravá zvedavosť,“ hovorí pre Postoj. „Dnešná malá Litva, ktorá je menšia ako naša krajina, sa po páde komunizmu naozaj postavila na nohy. Stačí prejsť krajinou, aby sa človek o tom presvedčil. Prekvapí nielen dobrá infraštruktúra, ale aj čisté a renovované mestá. Litovci si doteraz chránili svoje dejiny a kultúrne bohatstvo. Tak ako všade v Európe aj tu je cítiť viac a viac čoraz väčší vplyv a mentalitu západu.“

Redemptoristi bývajú blízko pri katedrále v Kaunase, kde v nedeľu František zavíta. „Každý deň, odkedy sme prišli, sme mohli sledovať nielen posledné prípravy v katedrále a v meste, ale aj koordinačné práce najbližších arcibiskupových laických spolupracovníkov. S niektorým z nich už spolupracujeme v evanjelizácii vyše 15 rokov. Zúčastnili sme sa takisto modlitbových stretnutí na úmysel pápežovej návštevy v Litve a denne sme sa pri omšiach prihovárali za tento milostivý čas,“ pokračuje Dluhý.

„Keď pred 25. rokmi, tiež v septembri, Ján Pavol II. navštívil Litvu, kládol ľuďom na srdce, aby nebrali slobodu ako samozrejmosť. Viackrát im pripomenul, aby o ňu ďalej vo svojich srdciach bojovali životom zodpovednosti. Pripomenul tiež potrebu evanjelizácie a oživenie spolupráce duchovných a laikov. Za 25 rokov urobila táto krajina v týchto oblastiach veľké kroky,“ dodáva slovenský redemptorista.

Redemptoristi p. Rastislav Dluhý, p. Peter Slobodník, p. Peter Hertel a p. Jozef Mihok pred začiatkom svätej omše pápeža Františka vo Vilniuse.

Program  návštevy pápeža Františka na Litve:

Sobota 22. septembra 2018: Rím – Vilnius

7.30 odlet z rímskeho medzinárodného letiska Fiumicino

10.30 (11.30) prílet na medzinárodné letisko vo Vilniuse – privítacia ceremónia

11.10 (12.10) zdvorilostná návšteva u prezidenta v Prezidentskom paláci

11.40 (12.40) stretnutie s verejnými a spoločenskými predstaviteľmi a diplomatickým zborom na námestí pri Prezidentskom paláci – príhovor Svätého Otca

15.30 (16.30) návšteva Svätyne Matky milosrdenstva – modlitba

16.30 (17.30) stretnutie s mladými – príhovor

17.40 (18.40) návšteva katedrály

Nedeľa 23. septembra: Vilnius – Kaunas – Vilnius

7.15 (8.15) presun autom do Kaunasu

9.00 (10.00) svätá omša v Parku Santakos v Kaunase – homília

11.00 (12.00) modlitba Anjel Pána

11.35 (12.35) obed s biskupmi v budove biskupstva

14.00 (15.00) stretnutie s kňazmi, zasvätenými osobami a seminaristami v katedrále – príhovor

15.00 (16.00) presun do Múzea okupácií a bojov za slobodu, s krátkou zástavkou na modlitbu pri Pamätníku obetí geta

16.30 (17.30) návšteva a modlitba v Múzeu okupácií a bojov za slobodu – modlitba

Zdroj: vaticannews.va, postoj.sk

Príbuzné články:

Pápež mladým: Buďte súčasťou Ježišovej revolúcie nežnosti

Slováci sú v novej komunite redemptoristov v Litve, kam príde aj pápež

Pápež pred svojou apoštolskou cestou pozdravil obyvateľov Pobaltia

Svätý Otec pri modlitbe ruženca k Panne milosrdenstva vo Vilniuse

Nedeľná homília Svätého Otca v Kaunase: Koho Ježiš postaví do stredu dnes?

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved