Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Ohlasovanie cez graffiti

V kláštore redemptoristov niekedy nájdeme aj rehoľníkov, ktorí jazdia na motorke, zbierajú známky či sa občas potápajú. Pátra Pawła Zyskowskieho zas môžeme stretnúť s plechovkou farby v ruke. Dávno má za sebou etapu rebelujúceho adolescenta, ktorý maľbami „ozdoboval” rôzne múry. „Priznám sa, že ako tínedžer som bol tiež v Szczecinku a sú tu dodnes niekoľké neslávne stopy môjho vtedajšieho pobytu,“ s ľútosťou priznáva redemptorista Paweł Zyskowski.

Možno si vtedy nepripúšťal, že o pekných pár rokov neskôr bude v tomto krásnom meste nad jazerom Trzesiecko vykonávať pastoračnú službu. Vášeň pre umenie mal Paweł Zyskowski odmalička, vyštudoval keramickú a elektrotechnickú školu v Gliwiciach a je vyučeným keramikárom. „Sme obyčajní ľudia, máme svoje vášne a lásky. Ja som tiež zapáleným fanúšikom mužstva Piasta Gliwice,“ usmieva sa páter. Dnes majú jeho graffiti úplne iný charakter a posolstvo. Pôsobivé maľby zdobia spoločenskú miestnosť na fare alebo jednu zo škôl. Ale najznámejšou, pretože je dobre viditeľnou pre okoloidúcich, je nástenná maľba kňaza Jerzeho Popiełuszka. „Predtým tu bola biela stena budovy patriaca do areálu farnosti a po získaní súhlasu vlastníkov som sa rozhodol týmto spôsobom pripomenúť výročie smrti kňaza Jerzeho a jeho blahorečenie,“ hovorí páter Paweł Zyskowski. Tak vznikol obraz zamysleného kňaza Jerzeho, patróna Solidarności, brutálne zavraždeného komunistickou tajnou políciou.

Viac: http://www.redemptor.pl/ojciec-pawel-od-murali/

Súvisiace články:

Orlando Busino – karikaturista redemptoristov

Predstavenie „Likér dlhovekosti si. Alfonza“

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved