Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

John Eldredge o čase na Slovensku

Začiatkom mesiaca vydalo vydavateľstvo Slovo medzi nami novú knihu Johna Eldredga Kráčanie s Bohom.  Tento autor, známy slovenským čitateľom, v roku 2011 navštívil  Slovensko. Pripomeňme si Johnove slová, korými svoju cestu na Slovensko popisuje.

John sa vrátil z cesty na Slovensko. Bola to cesta, ktorá dokáže zmeniť život človeka. John svojmu tímu v Ransomed Heart, ktorý sa prihovára v modlitbe za neho a jeho službu, medziiným povedal aj toto:
„Nie som si istý, kde začať tento príbeh. Možno to začalo v roku 1950, keď počas jednej noci, komunistický režim, v bývalom Československu, uväznil 877 kňazov. Kňazi boli prevezení do kláštora, z ktorého sa stal väzenský tábor. Mnohí boli dlhé roky mučení a väznení. V tomto kláštore, som so synom Lukom býval počas svojej návštevy Slovenska. A možno sa príbeh začína vizionárskym poľským kňazom, ktorý v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch brával dospievajúcich mladých do lesa, aby ich tajne učil kresťanskú vieru. Tajne, lebo komunisti také veci prísne zakazovali. Jeden z týchto vtedy dospievajúcich, teraz zorganizoval moju cestu na Slovensko. Je tiež možné, že príbeh sa začal tým, že sa Posvätná Romanca začala prekladať do slovenčiny. A možno toto všetko je súčasťou jedného a toho istého príbehu.

Naša cesta bola neuveriteľná v každom ohľade. Na všetkých stretnutiach bolo veľa nadšených ľudí. Nemali sme ani potuchy, ako hlboko sa posolstvo, ktoré sa snažíme odovzdávať, dotklo ľudí na Slovensku (a tiež v Poľsku). Na Slovensku sú knihy Divoký v srdci a Očarujúca najpredávanejšími knihami už piaty rok.

Snažím sa spomenúť si na všetky tie úžasné príbehy, čo som počul. Počul som stovky svedectiev o zmene života: katolícke spoločenstvá používali vo formácii tento materiál (vôbec sme o tom  v USA nevedeli). Na konferencii bolo mnoho sĺz. Jeden muž mi povedal, že plakal takmer celý deň. Počuli sme, že misionári berú so sebou toto posolstvo aj ďalej do Moldavska, Rakúska, Nemecka a na Ukrajinu…. Je to neuveriteľné.

Nebolo jednoduché čakať, kým prekladateľ preloží, čo som hovoril. Po každej vete – dvoch, som musel čakať na preklad. Nebolo jednoduché ani vycítiť, ako ďaleko môžem zájsť duchovne. Avšak Ježiš mal všetko dopredu naplánované. A ešte ako! Po celodennej konferencii ma odviezli do kláštora. Bol už neskorý večer. Šofér sa na mňa pozrel a povedal: “Vedel si, že Slovensko volajú srdcom Európy?’” Neuveriteľné. Ježiš nás vzal do srdca Európy! To, čo sa tam stalo, bolo také hlboké! Nikdy doteraz sme na našich duchovných cvičeniach nezažili ničo podobné. Potom sme odišli do Varšavy. Bolo to rovnako mocné. Ľudia prichádzali a zmohli sa len na „ďakujem, ďakujem.“ Nemám slov.

John Eldredge

Originál v angličtine http://blog.ransomedheart.com

PRÍBUZNÉ ČLÁNKY:

Ulf Ekman a jeho cesta

4
3
2
1
5

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved