Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Brazília: Pápež František uznal Pannu Máriu, Matku ustavičnej pomoci za patrónku Mato Grosso

Pápež František uznáva Pannu Máriu, Matku ustavičnej pomoci ako patrónku štátu Mato Grosso do Sul pred Bohom a Cirkvou na celom svete s jednou prosbou: „v nádeji, že toto patronátne právo pomôže prebudiť vo veriacich hlbokú túžbu po svätosti“. Správu odovzdal arcibiskup Campo Grande, biskup Dimas Lara Barbosa, rektorovi svätyne na začiatku augusta 2022. Toto uznanie je ďalším míľnikom v histórii štátnej svätyne Matky ustavičnej pomoci a Mato Grosso do Sul, ako aj výsledkom úsilia rehoľného a farského spoločenstva v posledných rokoch.

Panna Mária Matka ustavičnej pomoci bola ustanovená za občiansku patrónku Mato Grosso do Sul štátnym zákonom. Zákon schválilo zákonodarné zhromaždenie štátu Mato Grosso do Sul 20. decembra 2017. O sedem dní neskôr, 27. decembra, ho počas novény prijal guvernér Mato Grosso do Sul Reinaldo Azambuja.

Zákon zaradil 27. jún, deň Panny Márie Matky ustavičnej pomoci, do oficiálneho kalendára štátnych udalostí ako sviatok na počesť občianskej patrónky. Podľa zákona tento dátum nie je štátnym sviatkom.

Matka ustavičnej pomoci sa stala patrónkou Mato Grosso vďaka veľkej úcte k Matke, ktorá sa rozšírila po celom štáte. Farnosť bola založená v roku 1939 a v roku 1999 sa stala svätyňou. Počas celej jej histórie boli požehnania a zázraky oznamované prostredníctvom listov, ktoré písali ctitelia Matky ustavičnej pomoci a v ktorých s radosťou a nadšením rozprávali o získaných milostiach. Každú stredu sa koná 18 novén, čo je najväčší počet slávení na svete, na ktorých sa počas dňa zíde asi 25 000 veriacich. Panna Mária Matka ustavičnej pomoci je tiež patrónkou piatich miest v štáte: Antônio João, Bodoquena, Caracol, Itaquiraí a Sete Quedas.

Pred 90 rokmi, v roku 1930, prišli do týchto končín dvaja redemptoristickí misionári z baltimorskej provincie v Spojených štátoch amerických. Francis Mohr a Alphonse Hild sa vylodili v Aquidauane/MS a začali ustavičnú misiu redemptoristov v Mato Grosso do Sul.

Misiu zveril pápež Pius IX. v roku 1866, keď pri odovzdávaní originálu ikony Matky ustavičnej pomoci povedal generálnemu predstavenému redemptoristov: „Urobte ju známou po celom svete!“ A dnes je Matka ustavičnej pomoci jedným z najpopulárnejších mariánskych titulov v Brazílii.

Zdroj: cssr.news

Úprava a preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved