DomovNovinkyRedemptoristi vo sveteNevidiace deti v thajskom orchestri

Nevidiace deti v thajskom orchestri

V Thajsku začal pôsobiť prvý orchester, v ktorom hrajú nevidiace deti. Noty sa deti musia naučiť naspamäť. Orchester má asi 30 nádejných hudobníkov, ktorí hrajú na nástroje, ktoré svojimi očami nikdy nevideli.

Podľa oficiálnych štatistík žije v v Thajsku 64 miliónov ľudí. 1, 8 milióna ľudí je hendikepovaných, z toho 180 tisíc je nevidiacich. V Thajsku je veľmi slabá starostlivosť o ľudí s postihnutím. Prevláda tu budhistická viera v karmu. Mnohí veria, že fyzické postihnutie je trestom za zlé skutky z minulého života. Thaiský orchester, ktorí združuje nevidiacich hudobníkov vo veku od 8 do 15 rokov je pozitívnou príležitosťou pre Thajčanov s postihnutím. Vedúci orchestra, pán Alongtok sa postaral o to, aby hudobníci mali noty v Braillovom písme. Každého potenciálneho hudobníka musí najprv učiť hrať osobne. Na začiatku je veľmi obtiažne napríklad ukázať hudobníkom ako klásť na pražce nástroja prsty a ako držať slák. Cieľom orchestra nie je preraziť vo svete a dokonale hrať. Hudobníci tu hrajú pre radosť z hry a z vášne pre hudbu.

V juhovýchodnej Ázii sú postoje ľudí voči postihnutiam formované vierou v osud, ktorý je spojený s karmou. Aj boj s chudobou je tu slabý z toho istého dôvodu. Politika rozvoja a pokroku tu nie je v kurze. “Ľudia s postihnutím sú najchudobnejší z chudobných,” vysvetľuje Suporntum Mangkolsawadi, ktorému v detstve amputovali obidve dolné končatiny. V súčasnosti bojuje za väčšie práva pre ľudí s postihnutím. “Viera v karmu spôsobuje to, že ľudia s postihnutím sa často poddávajú a pasívne akceptujú svoj osud,” dodal 48 – ročný redemptorista, ktorý riadi Redemptoristickú organizáciu pre ľudí s postihnutím.

Viac v angličtine: http://www.ucanindia.in

Zdroj: http://www.cssr.news/

redemptoristi@gmail.com