Kňaz Alexander Master vysvetľuje zastavenia umiestnené v katedrále, ktoré nám majú pomôcť potom, čo prejdeme svätou bránou a nastúpime na cestu milosrdenstva.
Cesta milosrdenstva je umiestnená na pravej strane katedrály, ako príležitosť pre nás zamyslieť sa nad aspektmi Božieho milosrdenstva.
Svätá brána je sama o sebe prvým zastavením: nie novo-nainštalované sklenené dvere v centrálnom stĺporadí, ale menšie dvere po pravej strane smerom k námestiu. Nádherný nápis už zožal mnoho pozitívnych reakcií. Päť diamantov, namaľovaných okolo dverí, reprezentuje päť Kristových rán.
Druhé a tretie zastavenie, trón milosti a Božskej milosti v tomto poradí, sa nachádzajú v dvoch stĺporadiach, hneď za dverami.
Štvrtým zastavením je krstiteľnica: umelecká práca je tu naozaj nápaditá a zobrazuje Kristov krst.
Piate zastavenie sa nachádza v kaplnke sv. Gregora a sv. Augustína a je venované milosrdenstvu Boha Otca: maľba zobrazuje podobenstvo o márnotratnom synovi a je umiestnená nad oltárom.
V kaplnke sv. Patrika nájdeme šieste zastavenie: Boh Syn – vtelenie milosti.
Siedme zastavenie v kaplnke sv. Andreja sa zameriava na Ducha Svätého a na duchovnú a telesnú prácu milosti, ktoré sú zachytené na bočnej stene.
Poskytujúc svedectvo o vlastnom dramatickom obrátení, ktoré je predmetom umeleckých zobrazení na ôsmom zastavení, bola vyčlenená kaplnka sv. Pavla ako miesto, kde sme pozvaní uvažovať nad volaním k obráteniu. Môže byť tiež vhodným miestom na prípravu k sviatosti zmierenia: k dispozícii sú aj brožúrky, ktoré radia tým, ktorí si nie sú istí čo a ako povedať a urobiť.
Deviate zastavenie je v mariánskej kaplnke: je to vhodné miesto pre modlitbu napríklad Salve Regina, aby sme si uctili Pannu Máriu, matku milosrdenstva.
Desiate a posledné zastavenie je v protiľahlom stĺporadí, ktoré vedie k svätej bráne: jednoduchý plagát nás privádza k tomu, aby sme uviedli do praxe veci, nad ktorými sme doteraz uvažovali, a boli milosrdní ako je milosrdný náš nebeský Otec.
Prechodom cez svätú bránu a splnením obvyklých podmienok, je možné získať jubilejné odpustky. Ďalšie informácie o tomto a o ceste milosrdenstva sú dostupné v jednoduchom sprievodcovi k ceste milosrdenstva, ktorý je dostupný v katedrále. Vezmite si kópiu, aby vám pomohla pri prechode cestou milosrdenstva a majte pritom na mysli nádej vyjadrenú pápežom Františkom, že môžeme „zažiť radosť z dotyku tej milosti, ktorá všetko premieňa“.
Westministerská katedrála je katedrálou londýnskeho kardinála Vincenta Nicholsa, ktorému bol ako titulárny chrám pridelený redemptoristický kostol sv. Alfonza v Ríme, kde je originál ikony Matky Ustavičnej pomoci.
www.redemptoristi.sk/titularny-kostol-londynskeho-kardinala-nicholsa
Foto: wikipedia.org
Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava
Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov
© Copyright 2022 | CREA : THINK studios | All Rights Reserved