Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Zomrel P. Tom Forrest CSsR – jeden z najväčších evanjelizátorov

Páter Tom Forrest, redemptorista  a vedúci člen katolíckej charizmatickej obnovy, zomrel 16. júla 2018, len dva dni pred svojimi 91. narodeninami.

Narodil sa v Brooklyne v New Yorku 18. júla 1927, sľuby v Kongregácii Najsvätejšieho Vykupiteľa zložil 2. augusta 1949 a sviatosť kňazstva prijal 20. júna 1954 z rúk kardinála Francisa Spellmana.

Po niekoľkých rokoch pôsobenia v Portoriku bol poslaný do Dominikánskej republiky, na Haitské hranice. Boli to časy krvavého prenasledovania diktátorom Rafaelom Trujillom. Páter Forrest po celý čas nebojácne konfrontoval vojakov diktátora a po jeho atentáte sa vrátil do Portorika.

V roku 1971 sa začal zapájať  do charizmatickej obnovy a farnosť Aguas Buenas, v ktorej pôsobil,  zmenil na celosvetové centrum obnovy. Kúpil miestny motel a spravil z neho centrum duchovných cvičení zameraných na obnovy, ktoré viedol počas troch víkendov v mesiaci.

V roku 1978 bol zvolený za riaditeľa Medzinárodnej služby katolíckej charizmatickej obnovy. Páter Kevin Moley, provinciál P. Forresta, ho nazval „jedným z najvýznamnejších evanjelizátorov tejto doby“. P. Forrest precestoval a kázal vo viac ako 120 krajinách sveta, niekoľkokrát navštívil aj Slovensko. Jeho články a knihy o evanjelizácii a charizmatickej obnove boli preložené do mnohých jazykov. Knihy Ježiš uzdravuje a Vpred! sa dostali aj k slovenským čitateľom. Kniha Vpred! vyšla v našom vydavateľstve Slovo medzi nami a je momentálne k dispozícii.

Dvakrát v Ríme zorganizoval  duchovné cvičenia pre kňazov (1984, 1990), na ktorých sa zúčastnilo viac ako 11 000 kňazov. Prvé na tému Povolanie k svätosti a druhé Povolaní evanjelizovať. Jednu z prednášok mala aj jeho blízka priateľka, svätá Matka Terézia z Kalkaty a sväté omše na začiatku a konci duchovných cvičení slávil svätý Ján Pavol II.

So svätým Jánom Pavlom II. sa stretol 30-krát a 8-krát s ním večeral. Pri otázke, či niekedy večeral so svätou Matkou Terezou, sa smial. Povedal, že hoci s ňou sedel pri jednom stole v čase večere, nikdy nejedla. Iba rozprávala a počúvala.

Páter Forrest bol pri tom, keď Matka Tereza žiadala Jána Pavla II. o povolenie, aby si jej sestry Misionárky lásky mohli adoptovať kňazov, za ktorých sa budú modliť a obetovať. Odvtedy mala táto svätica z Kalkaty adoptovaného práve pátra Forresta.

V čase svojej smrti slúžil v komisii pripravujúcej Jubileum vykúpenia v roku 2033.  V minulosti pripravoval aj program Jubilejného roka 2000. Prednášal aj na evanjelizačnej škole na východnom Slovensku a na púti mužov v Gaboltove.

Pohrebná svätá omša bude v piatok 20. júla v Brooklyne a pochovaný bude na Resurrection Cemetery na Staten Island v New Yorku.

 

Zdroj: redemptorists.net

Duchovné cvičenia Povolanie k svätosti organizované P. Forrestom

 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved