Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Ukrajinský arcibiskup apeluje na prepustenie katolíckych kňazov zajatých ruskými jednotkami

Reportérka portálu Catholic News Agency Courtney Mares vo svojom texte zverejnenom 2. decembra 2022 cituje biskupa ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svjatoslava Ševčuka, že dvaja katolícki kňazi – redemptoristi, ktorých zajali ruské jednotky, sú „bez milosti mučení“.

Ako ďalej uvádza článok, arcibiskup Svjatoslav Ševčuk sa 1. decembra obrátil na medzinárodné orgány s výzvou, aby pomohli pri prepustení pátrov redemptoristov Ivana Levytského CSsR a Bohdana Heletu CSsR, ktorí sú v zajatí už viac ako dva týždne. „Dostali sme smutnú správu, že naši kňazi sú bez milosti mučení,“ cituje portál biskupa Ševčuka. Biskup ďalej uvádza, že podľa klasických stalinských metód represie sa od nich vymáhajú priznania k zločinom, ktoré nespáchali, a denne sa im vyhrážajú umučením až na smrť.

Ukrajinský arcibiskup požiadal katolíkov na celom svete, aby sa modlili za prepustenie kňazov. Článok ho cituje: „Naša prosba je o okamžité prepustenie týchto dvoch kňazov, ktorí nemajú inú vinu ako tú, že milujú svoj ľud, svoju Cirkev, spoločenstvo, ktoré im bolo zverené. Obraciam sa na diplomatických predstaviteľov a medzinárodné organizácie pre ľudské práva a žiadam ich, aby urobili všetko pre záchranu životov týchto hrdinských pastierov. A prosím všetkých veriacich našej Cirkvi na Ukrajine i v zahraničí, všetkých kresťanov, všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa modlili za záchranu týchto dvoch kňazov.“

Dvoch redemptoristov, Ivana Levytského CSsR a Bohdana Heletu CSsR, farára a vikára Chrámu Narodenia Presvätej Bohorodičky, zatkli ruské okupačné orgány v Berďansku, západne od Mariupola. Boli obvinení z údajnej podvratnej činnosti voči okupantom.

Celý text v angličtine si môžete prečítať tu.

Pripravil: Mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved