Sv. Alfonz de Liguori možno nepatrí k najznámejším svätcom, no jeho odkaz cirkvi je obrovský. Vyštudoval právo, je jedným z 33 učiteľov cirkvi a bol nesmierne talentovaný: maliar, architekt, básnik, sochár a autor 111 kníh. Rovnako bol aj výborným hudobníkom a medzi ostatnými svätcami mu patrí prvenstvo v množstve hudby, ktorú po sebe zanechal.
Ray Herrmann nedávno absolvoval turné, na ktorom zabával tisíce fanúšikov po celej Európe ako hlavný saxofonista a flautista rockovej skupiny Chicago, ktorá patrí v rámci svojho žánru k tým najdlhšie pôsobiacim.
Tento nadaný hudobník už získal cenu Grammy a patrí k najlepším koncertným interpretom. Za posledných dvadsať rokov vystupoval s množstvom popredných amerických rockových hudobníkov ako Bob Dylan, Diana Ross alebo Stevie Wonder.
Napriek tomu, že Herrmann sprevádzal takých slávnych ľudí, spomedzi svojich hudobných úspechov si viac cení kolekciu hodnotných CD nosičov, ktoré produkoval so svojou manželkou Theresou a redemptoristami a ktoré obsahujú hudbu sv. Alfonza Maria de Liguori.
Hlas Liama Neesona
Tieto tri CD albumy pozostávajú z titulov „Praying the Rosary with St. Alphonsus Maria Liguori“ („Modlitba ruženca so sv. Alfonzom Maria de Liguori“), „Praying the Seven Sorrows of Mary“ („Modlitba siedmich bolestí Panny Márie“) a „Praying the Way of the Cross“ („Modlitba krížovej cesty“), ktorá obsahuje modlitby tohto svätca z 18. storočia nahovorené hlasom hollywoodskeho herca Liama Neesona. „Pre moju ženu a mňa to bola misia lásky,“ povedal oddaný katolík Herrmann počas talianskej časti európskeho turné skupiny Chicago.
S myšlienkou vytvoriť tieto CD ho oslovili denverskí redemptoristi, ktorí na produkciu, aranžmány, orchestráciu a interpretáciu nôt napísaných ich zakladateľom hľadali hudobníka najvyššieho kalibru. Na Herrmanna narazili prostredníctvom hudobného vydavateľstva Little Lamb Music, ktorú založil s manželkou a ktorá deťom a ich rodinám ponúka vysoko kvalitnú katolícku hudbu (začiatky vydavateľstva siahajú do obdobia, kedy Herrmannovci zháňali katolícke uspávanky pre svoju novonarodenú dcéru Mariu. Po tom, ako žiadne nenašli, rozhodli sa vydať vlastné a založiť vydavateľstvo, ktoré by to všetko zastrešovalo).
Tieto CD sv. Alfonza mali byť výnimočné: mali to byť prvé americké CD s hudbou tohto svätca, väčšina z nej bola objavená v archíve redemptoristov. V roku 2007 sa preto Herrmann pustil do práce, aby bolo výsledné CD čo najkvalitnejšie.
Oslovil jedných z najlepších hudobníkov a vokalistov na svete, vrátane členov Filharmonického orchestra z Los Angeles a zboru Los Angeles Master Chorale. „Urobil som všetky aranžmány a orchestrácie, takže som sa pri tom veľa naučil,“ vysvetľuje. „Keď som si prechádzal jeho hudbu a čítal texty piesní, učil som sa od tohto veľkého učiteľa cirkvi.“
Hudobník sv. Alfonz
Herrmann s údivom komentuje krásu prác sv. Alfonza, ktoré opisuje ako„vivaldiovské“, ale „oveľa hlbšie“ a s väčším významom. „Keď ich počúvam a hrám, prenesiem sa niekde inde. To sa mi nestáva pri Vivaldiho Štyroch ročných obdobiach, aj keď aj ony sú nádherné,“ hovorí. Aby ešte obohatili bohatstvo hudby sv. Alfonza, Herrmann s manželkou a redemptoristami jej chceli dodať „akčnosť“ – zapojiť poslucháča a pomôcť mu s modlitbou a meditáciou.
Prvý projekt spočíval vo vytvorení ružencového CD s hudbou a meditáciami sv. Alfonza. Ray a Theresa s pomocou kňazov usilovne prechádzali texty, prekladali ich, a tak mohli priblížiť tohto Taliana anglofónnemu publiku (sv. Alfonz uprednostňoval taliančinu pred latinčinou, aby piesne mohol spievať aj človek z ulice). Cieľom bolo vytvoriť „modlitebnú pomôcku“ pre ľudí z Los Angeles. „Chceli sme, aby ľudia mali sv. Alfonza pri sebe a aby im mohol pomáhať s meditáciami.“
Druhý projekt, „Modlitba siedmich bolestí Panny Márie“, obsahuje modlitby a meditácie s hlasmi skutočných kláštorných mníšok a kňazov z rehole redemptoristov v sídle kongregácie v St. Louis. Zaznie hlas pátra Pabla Strauba, ktorý prednesie úžasnú kázeň o smútku a jeho význame v našom živote. Prečíta aj niekoľko textov sv. Alfonza o zázrakoch. „Toto je moja obľúbená časť. Vždy na mňa silno zapôsobí, ako sa za nás naša nebeská Matka prihovára a že všetky spomínané zázraky sú zdokumentované a pravdivé,“ hovorí Herrmann. „Naskakujú mi zimomriavky, len keď o nich rozmýšľam.“
Posledný projekt, dokončený minulý rok, obsahuje krížovú cestu, s ktorou je sv. Alfonz spájaný asi najviac. CD znova čerpá z jeho meditácií a obsahuje hlas Liama Neesona. Tento hollywoodsky herec, ktorý svoju prácu urobil zadarmo, „sa k nahrávaniu staval veľmi profesionálne a chcel zo seba vydať maximum,“ hovorí Herrmann. „Presiahlo to naše očakávania – prečítal komentáre ku štrnástim zastaveniam a páter Byron [Miller] viedol modlitby.“
Pri stretnutí s Rayom Herrmannom, pokorným mužom s hlbokou vierou, sa hneď natíska otázka: ako žije svoju vieru v hedonistickom a ateistickom prostredí? „Aby som bol úprimný, niektoré dni sú ťažšie ako tie ostatné,“odpovedá. „No keď sa nad tým zamyslíte, s pomocou cirkvi a sviatostí je to vlastne ľahké. Tam sú k dispozícii všetky nástroje, musíte už len nasledovať učenie cirkvi.“
Hovorí, že aj keď nemá svoje vierovyznanie napísané na čele, ľudia vedia, že je katolík a zjavne im to nevadí. „S textami niektorých piesní sa úplne nestotožňujem,“ smeje sa, „ale živím rodinu a zabávam ľudí. Poskytovanie zábavy v sebe zahŕňa určitú zodpovednosť a keď sa naskytne príležitosť, ako katolík sa snažím priamo hovoriť o svojej viere a o tom, čo pre mňa znamená.“ Hovorí tiež, že vo svojej viere nie je zakaždým sám. Niekedy ho na turné prekvapí, keď stretne člena tímu v kostole.
Pri otázke, či niektorý z hudobníkov, s ktorými niekedy hral, žije život viery, spomenul Boba Dylana a najmä rockového gitaristu Carlosa Santanu. Majú „obrovskú spiritualitu“, ale nie sú katolíci. „Hovorím s nimi o tom a kladne hodnotím [ich vieru], hlavne Santanovu. Nepracujem s ním veľmi často, ale odohrali sme spolu pár koncertov. Je hlboko duchovne založený a snaží sa na takú úroveň preniesť aj svoju hudbu.“
Modlí sa pred každým koncertom
Čo sa týka samotného Herrmanna, pred každým koncertom sa modlí, že bude „hrať na slávu Božiu“. „Modlím sa, aby ľudia v mojej hudbe našli radosť,“ tvrdí. „Ak aj hrám s Christinou Aguilerou, snažím sa to v hudbe zachovať. Hovoril som o tom so Santanom, že sa radosť snažíte vniesť do každého hudobného zážitku, akéhokoľvek.“ Dodáva však, že keď hovoríme o radosti a naplnení, žiadna jeho doterajšia práca sa nemôže porovnávať s prácou na CD sv. Alfonza.
„Ľudia sa ma pýtajú, čo som robil najradšej a sú to jednoznačne práve tieto CD. Hral som pred 700.000 kričiacimi fanúšikmi pod Eiffelovkou s Johnnym Hallydayom, ktorý je vo Francúzsku veľmi populárny, ale nič to vlastne neznamená, lebo ak by som niekomu mohol dať ružencové CD alebo Krížovú cestu a vrátil by sa so slovami: ‚Naozaj sa mi to páčilo a malo to pre mňa zmysel,‘ bolo by to lepšie, ako koncert so 700.000 ľuďmi.“
Edward Pentin
Preložil Rastislav Dluhý, CSsR
Článok v roku 2011 uverejnil portál Zenit a slovenský portál Postoj.sk
CD si môžete objednať osobitne alebo všetky tri naraz cez Amazon alebo na stránke littlelambmusic.com. Ich kúpou podporíte misionárov redemptoristov, ktorí pracujú s najchudobnejšími z chudobných v Nigérii a Brazílii.
Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava
Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov
© Copyright 2022 | CREA : THINK studios | All Rights Reserved