Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Správy od redemptoristov na Ukrajine (z nedele 27. februára)

K aktuálnej situácii a reakcii ukrajinských spolubratov na humanitárnu krízu spôsobenú ruskou agresiou uverejňujeme prehľad, ktorý nám poskytol P. Andrij Rak CSsR, provinciálny predstavený Ľvovskej provincie vo svojom liste z 27. februára ráno.

Drahé sestry a bratia, milí priatelia!

Keďže prichádza veľa správ a listov so slovami podpory, a zároveň s otázkami o súčasnej situácii, posielam vám tento krátky informačný list.

Dňa 24. februára 2022 sme sa na Ukrajine prebudili do vojny…

Dňa 24. februára 2022 o 4. hodine ráno (SEČ) Rusko zaútočilo na Ukrajinu balistickými raketami a viacerými raketovými systémami z mnohých rôznych smerov zo zahraničia: z územia Ruskej federácie, ako aj z územia Bieloruska, okupovaného Krymu a okupovaného Podnesterska.

Rusko začalo strašnú a šialenú plnohodnotnú vojnu proti Ukrajine a jej obyvateľom len preto, že sa usilujeme o rozvoj demokracie a ľudských hodnôt v našej krajine a nechceme žiť ako oni. Ako povedal jeden ukrajinský novinár, nie je strašné zomrieť – strašné je žiť taký bezvýznamný život ako okupanti.

27. februára, na začiatku štvrtého dňa tejto vojny, Kyjev, hlavné mesto Ukrajiny, zostáva prioritou ruských okupantov, prudké boje pokračujú po celej krajine, najmä na severe, v Charkove, Mariupole (východ) a Chersonskej oblasti (juh) krajiny. Na západe dochádza k ojedinelým sabotážnym útokom. Rusko sa snaží prevziať kontrolu nad Kyjevom – ostreľuje obytné domy a vojenské zariadenia. Používajú sa všetky druhy zbraní.

V posledných dňoch sa zdá, že ruské ozbrojené sily začali aktívne využívať sabotérov a výsadkárov a zmenu taktiky, ktorú si vynútil ich neúspešný počiatočný tlak.

Rusi zjavne dúfali v bleskovú vojnu a rýchly úspech vojenskej kampane. Z niektorých regiónov prichádzajú správy, že ruskí vojaci sa nemôžu pohybovať pre nedostatok pohonných hmôt, ktoré sa snažia získať na mieste. Od miestnych obyvateľov tiež požadujú potraviny.

Vo veľkých mestách boli zaregistrovaní sabotéri, ktorí označujú plynové potrubia obytných budov a mestskej infraštruktúry pre ďalšie útoky zo vzduchu alebo ostreľovanie.

Je bolestné a ťažké pochopiť, že Putin a jeho okolie začali vojnu, ktorá si vyžaduje životy mnohých vojakov a civilistov. Ničí životy mnohých ľudí a spôsobuje im nenapraviteľné fyzické a psychické traumy. Ukrajinská armáda však bráni svoju zem, svoje deti, príbuzných, priateľov a svoju budúcnosť. V týchto dňoch sa nesmierne zvýšila aktívna podpora ukrajinskej armády zo strany civilistov a dobrovoľníkov.

V dôsledku akcií ruských okupačných síl bolo zranených 1 115 ľudí vrátane 33 detí. Ďalších 198 ľudí vrátane troch detí zahynulo.

Dnes Ukrajina oficiálne podala žalobu na Rusko na Medzinárodnom súdnom dvore OSN v Haagu.

V súčasnosti sa uvádza, že do vojny sa na strane Ruska pravdepodobne zapojí aj Bielorusko. Pane, ochraňuj nás.

Žiaľ, agresor ničí budovy aj ľudí bez zábran: ruské jednotky strieľajú aj na obytné domy, nemocnice a školy.

V Sumskej oblasti (severná Ukrajina) dnes z lietadla zhodili detské hračky, mobilné telefóny a cennosti naplnené výbušninami.

Toto je „ruský mier“ v celej svojej kráse.

Čo robíme

Ako redemptoristi a zasvätené osoby sa snažíme v týchto ťažkých dňoch podporovať ľudí prostredníctvom rozhovorov, spovede a modlitby. Ľudia prichádzajú do kostolov a našich kláštorov zo strachu a hľadajú podporu.

Naši spolubratia zostávajú v Černihove (severná Ukrajina) a Berďansku (východná Ukrajina), kde podporujú miestnych ľudí modlitbou a službou. Starajú sa o utečencov a poskytujú bezpečné útočisko miestnym civilistom.

Medzitým tisíce Ukrajincov hľadajú bezpečie v Rumunsku, Moldavsku a Poľsku, kde utekajú pred ruskou inváziou. V našich kláštoroch sa snažíme poskytnúť utečencom dočasné útočisko. Väčšina z nich cestuje do zahraničia. Výsledkom sú dlhé rady na hraniciach s Poľskom.

Naši kňazi spolu s laikmi dodávajú ľuďom, ktorí čakajú hodiny na prekročenie hranice, potraviny a základné potreby.

K dnešnému dňu Poľsko prijalo približne 100 000 utečencov z Ukrajiny. Celkovo sa počet utečencov odhaduje na viac ako 150 000 osôb, ktoré za posledné tri dni odišli do Európskej únie.

Osobitné poďakovanie patrí Poľskej republike za jej otvorenosť a podporu v tomto ťažkom období. Na hraniciach s Ukrajinou Poľsko zriadilo 9 prijímacích miest pre utečencov a následne ich poslalo do miest dočasného pobytu.

Medzinárodná podpora a humanitárna pomoc

Ukrajina sa bráni proti ruskej agresii. Je to nepochybne ťažké, ale bez pomoci a podpory zvonku by to nebolo možné. Preto vám všetkým úprimne ďakujeme za všetku podporu a za to, že nie ste ľahostajní! Nech Boh odmení vašu angažovanosť!

Aktívne nepriateľské akcie zhoršujú a ničia humanitárnu situáciu civilného obyvateľstva.

Ako redemptoristi sa snažíme využiť naše zdroje na pomoc núdznym a postihnutým ľuďom. Ak máte chuť a možnosti, budeme vám vďační za finančnú podporu.

Všetkým vám veľmi pekne ďakujeme a zostávame v modlitbovej jednote

P. Andrij Rak CSsR,
provinciál Ľvovskej provincie

Zdroj: www.cssr.news

Preklad a skrátenie textu: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved