Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Rekolekcie pre Varšavskú provinciu redemptoristov v Zakopanom

Reflexiu z exercícií na mieste, kde bol za kňaza vysvätený P. Michal Zamkovský CSsR, prináša laický misionár a líder spoločenstva Rieka Života Bohuš Živčák.

Od 6. do 10. novembra 2023 sa v Zakopanom-Kościelisku uskutočnili duchovné cvičenia pre redemptoristov varšavskej provincie, na ktoré bol pozvaný P. Michal Zamkovský spolu s laickým misionárom Bohušom Živčákom. Zúčastnilo sa ich približne 30 redemptoristov-misionárov z Poľska, ale aj z Bieloruska a Ukrajiny. Obsah je tajomstvom exercitárora, no chcem sa podeliť o pár Božích dotykov, ktoré som prežil celkom nečakane…

Hneď prvým bolo zablúdenie do Javoriny: zabudol som totiž, že Poliaci strážia hranice a cez Lysú Poľanu neprejdete. A tak som sa vracal späť a hundral na vlastnú hlúposť, keď ma zaskočili (zase – už asi stýkrát) pohľady zhora cez kostolík sv. Anny do Javorovej doliny. Jeden z najkrajších pohľadov z našej strany Tatier. Začínal som tušiť, že aj napriek únave po pracovnom týždni ma Boh čaká pod Giewontom na druhej strane. 

Dom redemptoristov v Kościelisku stojí na kopci pod Giewontom a stará časť má maličkú kaplnku, ktorá skrýva nejedno tajomstvo. Medzi nimi aj noc pred 43 rokmi, kedy bol v sychravom počasí podobnom tomu, aké bolo teraz, tajne vysvätený za kňaza mladý muž. Prišiel po celodennej práci z fabriky a čakal ho len jeden páter, ktorý mal pred kardinálom Macharskim z Krakowa dosvedčiť, že kandidát je spoľahlivý. Tým mladým mužom bol Michal Zamkovský.

Stojac po Michalovom boku v tej malej kaplnke po mnohých rokoch som si zrazu uvedomil krásu toho Božieho dobrodružstva. Michal po tej hlbokej nočnej udalosti, ktorá zmenila navždy jeho život, nevedel, ako a či vôbec ju bude môcť žiť aj navonok. Na druhý deň sa normálne vrátil do práce vo fabrike a takto to šlo ešte ďalších 10 rokov. No už vtedy v tej kaplnke Boh vedel, že kdesi na druhej strane Tatier sa preháňa po mestečku na bicykli 13-ročný chlapec, ktorý sa nevie nájsť, a spolu s ním pár ďalších mladých ľudí. Asi rok po vysviacke ma Michal na tom bicykli odchytil a naše životy sa pretli. Odvtedy sme spolu – s P. Michalom, s mojou manželkou Alenou a postupne s Riekou Života – preskákali mnohé potoky. Je to kus života – 42 rokov.

Neuveriteľný a nezaslúžený dar pre mňa, pre Alenu a pre celú Rieku.

V tej hmlistej tmavej noci si Boh povolal a vysníval kňaza, ktorý napriek mnohým prekážkam a nepochopeniam dokázal rozbehnúť hnutie Svetlo-Život na Slovensku a neskôr misijné spoločenstvo Rieka Života. Hovoriť o tom skúseným misionárom, ktorí zažili Afriku, Áziu i Južnú Ameriku bolo veľmi zaujímavé. Tí chlapi sa už napočúvali a sami nakázali dosť. Oni hľadajú skutočné srdce, autenticitu a svedectvo života. A keď nám na konci ďakovali, bolo jasné, že to za ten týždeň u Michala videli a prežili. 

V dobe reštrukturalizácie Kongregácie aj v tomto regióne sa takéto stretnutia srdca stávajú priestorom, kde Boh zjednocuje a znovu rozpaľuje misijný oheň v srdciach redemptoristov, ale aj laikov okolo nich. Potrebujeme ich, aby sme v tom zmätku okolo nestratili Boží smer.

Bohuš Živčák

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved