Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Redemptoristi v Suriname už 151 rokov

V Studia Dondersiana (Vol. XI, 1982, p. 303) sa môžeme dočítať, že 30. júla 1865, blahoslavený pápež Pius IX., zveril apoštolský vikariát Surinam pastoračnej starostlivosti Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa. Z rozhodnutia vtedajšieho generálneho predstaveného Nicholasa Maurona, bola táto misia zverená redemptoristom Amsterdamskej provincie (ktorá je dnes integrovaná do provincie Sanctus Clemens). Holandskí redemptoristi prišli do Surinamu 20. februára 1866.

 

 

V roku 2016 redemptoristi v Suriname slávili 150. jubileum príchodu redemptoristov do tejto krajiny. Bl. Peter Donders je prominentnou postavou v dejinách misijnej činnosti v Paramaribe a v nemocnici pre malomocných v Batavii. Prišiel do Surinamu v roku 1842 ako diecézny kňaz. V roku 1867, keď mal viac ako 50 rokov, sa stal redemptoristom. Zomrel v roku 1887. Dnes je jeho hrob v katedrále v Paramaribe. Každý mesiac organizuje miestna cirkev púť do nemocnice pre malomocných (leprosarium) v Batavii.

 

V roku 2000 zveril generálny predstavený Joseph Tobin túto misiu Únii brazílskych redemptoristov. V súčasnosti je región Surinam v správe subkonferencie URB.

Preklad: Redemptoristi, provincia Bratislava – Praha

 

Zdroj: cssr.news

 

Príbuzné články:

Bl. Peter Donders

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved