THAKHEK, Laos – Dvaja redemptoristickí kňazi z cudziny v komunistickom Laose veria, že ich misiou nie je len sadiť, ale aj pestovať semienko viery s nádejou, že v budúcnosti bude pokračovať v raste.
Otcovia redemptoristi Peter Thienchai Getsurin z Thajska a Joseph Toan z Vietnamu, boli zapojení do pastoračnej starostlivosti v laoských dedinách s vietnamským etnikom žijúcim v meste Thakhek, ktoré sa nachádza vo vnútrozemí Laosu. Mesto leží na brehu rieky Mekong, ktorá označuje hranicu medzi Thajskom a Laosom. Hlavnou úlohou pátrov je prevádzkovať formačný dom pre seminaristov redemptoristov. Pracujú však aj ako duchovní pre sestry Milovníčky sv. Kríža a pomáhajú vo formácii v seminári.
„Náš dom sa volá Máriin Dom v Laose,“ vraví otec Thienchai. Redemptoristi z Thajska začali svoju misiu v Laose v roku 2008. Otec Phaiboon Udomdej prišiel do Laosu ako prvý a čoskoro nato sa k nemu pripojil otec Wiboon Limpanawu, ktorý najskôr ostal v miestnom seminári v Thakheku. Thajskí redemptoristi z bangkokskej provincie sa pripojili k ich hlavnej komunite v Khon Kaen v Thajsku. Na začiatku mali v seminári štyroch mladých dospelých.
“V roku 2014 mal Máriin Dom v Laose štrnásť gymnazistov, troch študentov malého seminára a dvoch redemptoristických vietnamskych študentov, ktorí sú v pastoračnom roku”, vraví otec Thienchai. Títo štrnásti študenti cestujú bicyklom do laoskej štátnej školy, asi 5 kilometrov od Máriinho Domu. Napoludnie sa vracajú domov a potom idú naspäť na popoludňajšie vyučovanie.
Otec Thienchai vraví, že na túto misiu bol určený v roku 2011. Tvrdí, že misia v Thakheku „nie je príliš náročná, pretože laoská vláda nie je taká striktná“ ako v ostatných troch vikariátoch. Laos, krajina odrezaná od mora, s populáciou okolo šesť miliónov ľudí, má štyri apoštolské vikariáty (Vientiane, Luang Prabang, Savannakhet a Pakse). Je tu okolo 45 000 katolíkov, väčšina z nich sú Vietnamčania. Thakhek patrí do vikariátu Savannakhet.
Otec Thienchai uvádza príklad menej obmedzujúcej vládnej politiky tam, kde pracuje: „Keď mám v dedine nedeľnú svätú omšu, nemusím si pýtať povolenie od vlády na náboženské aktivity,“ ale ľudia v iných vikariátoch si na takéto aktivity povolenie pýtať musia. Dodáva, že občas vládni predstavitelia idú s kňazmi do dediny.
V minulosti bol Laos vždy na zozname krajín sveta, kde sú kresťania prenasledovaní. V roku 2014 bol Laos na 21. mieste z krajín s tvrdým prenasledovaním kresťanov. Organizácia NGO Christian Solidarity Worldwide uviedla, že počas rokov 2012-2014 bolo v provincii Savannakhet mnoho prípadov, kedy boli kresťania vystavení vyhrážkam, vysťahovaniam, väzneniu, narúšaniu zhromaždení a bohoslužieb, boli tiež nútení sa zúčastňovať na animistických obradoch.
Otec Thienchai tvrdí, že môže vykonávať náboženské aktivity bez ťažkostí. „Moja služba je vypomáhať biskupovi Savannakhetu Prida Inthirath, čo zahŕňa slúženie nedeľných svätých omší v mnohých dedinách, slúženie svätých omší v nedeľu a cez týždeň pre sestry Milovníčky sv. Kríža, duchovné poradenstvo pre novicky sestier Milovníčok sv. Kríža a výpomoc v programe pre vikariát pre študentov malého seminára. Otec Toan pracuje vo formácii veľkého seminára a v pastoračnej starostlivosti o vietnamskych katolíkov.
Thajský misionár vraví: „Poslanie redemptoristov v Laose je pestovať semienko katolíckej viery pre budúcnosť. Keďže je tu komunistická vláda, nemôžeme rásť tak, ako by sme chceli, kvôli situácii v krajine. Formácia je prvoradou prioritou redemptoristickej misie. Okrem toho je potrebná aj pastoračná práca pre veriacich.”
Zdroj: cssr.news
Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava
Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov
© Copyright 2022 | CREA : THINK studios | All Rights Reserved