Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Provinciál ľvovskej provincie redemptoristov: pomáhame trpiacim a núdznym

Čerstvo objavené masové hroby na východe Ukrajiny, výbuch na Krymskom moste v Kerči a ďalšie explózie v juhovýchodnom ukrajinskom meste Záporožie: situácia na Ukrajine je naďalej neistá a poznačená vojnou. Kongregácia redemptoristov sa snaží pomôcť postihnutým a núdznym, ako hovorí páter Andrij Rak pre Rádio Vatikán.

Páter Rak je provinciálnym predstaveným redemptoristov ľvovskej provincie. „Podľa našej charizmy sa snažíme pomáhať na mieste,“ povedal v rozhovore pre Rádio Vatikán. V Lymane na východe Ukrajiny, ktorý oslobodila ukrajinská armáda, bolo v masovom hrobe zrejme pochovaných množstvo tiel. „Niektorí z nás zostali s ľuďmi v oblastiach, ktoré sú v súčasnosti okupované, na východe Ukrajiny a na Kryme,“ povedal redemptorista. Po výbuchu vypukol pred týždňom silný požiar na Krymskom moste, ktorý od roku 2018 spája ruské územie s ukrajinským polostrovom Krym, anektovaným Moskvou v rozpore s medzinárodným právom. Nestabilná situácia je pre kongregáciu veľkou výzvou, hovorí páter Andrij Rak: „Myslím si, že dôležité je zostať flexibilnými v závislosti od toho, čo prinesie daný deň. Je teda dôležité zachovať alebo rozvíjať túto citlivosť, pretože situácia sa rýchlo a nečakane mení. Najdôležitejšie je otvoriť sa a rýchlo reagovať na vzniknuté potreby.“

Séria výbuchov otriasla minulú sobotu aj východoukrajinským mestom Charkov. Tlačová agentúra AP uviedla, že k oblohe stúpali obrovské stĺpy dymu. Podľa správ došlo k sérii sekundárnych výbuchov.

„Otvorili sme naše domy pre utečencov, vnútorne vysídlené osoby,“ povedal páter Rak. Momentálne sú podľa jeho slov k dispozícii tri domy, do ktorých budú prijímať ľudí. Teraz sa však hľadajú nové priestory, keďže zima je za dverami. „Na východ posielame aj humanitárnu pomoc,“ dodáva. Kongregácia redemptoristov podľa jeho slov považuje za svoju prvoradú úlohu poskytovať kňazov, sláviť bohoslužby a vysluhovať sviatosti. Netreba však zatvárať oči pred realitou: „Ruská politika a politici sa nejakým spôsobom snažia nájsť citlivé miesta na Ukrajine a podľa toho na ne nejako útočiť. A to je aktuálna energetická kríza a problém s teplom, plynom, vodou a všetkým potrebným, čo je dôležité pre život ľudí. A to je, myslím si, tiež výzva, ktorej práve teraz čelíme.“

Zdroj: Scala News Preklad: Mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved