Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

DVD Sv. Pavol – Bojovník za vieru

Po stopách Svätého Pavla – skutočného muža

Autor Stephen Ray sa snaží, aby postava apoštola a jeho posolstvo ožili pred našimi očami. Preto to nie je len prednáška, ale dynamická cesta po miestach plná obrazov a nových objavov. Katolícka viera je nielen o premýšľaní, no aj o putovaní, preto Stephen Ray spolu s nami putuje v „Pavlových sandáloch“ po Pavlových cestách. Na púti lepšie zažiari historická a teologická pravda Katolíckej cirkvi. Video bolo natočené v šiestich krajinách na všetkých kľúčových miestach spájaných so sv. Pavlom.

Sephen Ray chcel aj týmto videom pomôcť mládeži a mladým dospelým, ktorí strácajú záujem o vieru. Pomáha im vidieť bohatstvo viery v širšom spektre, v ktorom nechýba ani dobrodružstvo. V príbehu jasne žiari mužskosť sv. Pavla. Dnes, v týchto moderných časoch, je pravá mužskosť zatienená. Keď putujeme po cestách a po moriach ako sv. Pavol, uvedomíme si, aký je pravý muž. Pavol nebol slaboch. Podľa správ v Skutkoch apoštolských prešiel približne 6 300 kilometrov. Určite sa cez misie nacestoval viac ako kedykoľvek predtým vo svojom živote. Život bol vtedy ťažký. Neboli  žiadne značkové tenisky ani päťhviezdičkové hotely. Pavol bol ošľahaný životom, bol zdatným mužom. Napokon, tak to bolo predsa aj v prípade Ježiša!

Veľmi ľahko je nám predstaviť si Pavla ako sedí s teológmi, ako píše a diskutuje. V skutočnosti však Pavol písal z väzenia, pri svetle sviečky. Väčšinou mu chýbali naše svetské veci, naše pohodlie. Bol to pevný chlap a veľa trpel pre Ježiša Krista. Keby sme chceli vedieť, do akej miery Pavol za Krista trpel, stačilo by nám, aby dal dole košeľu. Neraz ho bičovali aj palicovali, raz ho dotĺkli kameňmi tak, že si mysleli, že je mŕtvy. Pavol prežil stroskotanie lode, uštipnutie hadom a iné nepríjemné veci. Jeho telo bolo samá jazva. Je neuveriteľné, aké veľké vzdialenosti musel prekonať, aby sa dostal z mesta do mesta. Čítame, že Pavol išiel z Tarzu do Antiochie, z Jeruzalema do Damasku alebo spod Sinaja do Sýrie. Často je medzi jednotlivými miestami viac ako niekoľko sto kilometrov. Pavol však nestrácal energiu a rozhodnosť ducha. Keby sme ho chceli fyzicky nasledovať na púti v horúčavách po týchto šiestich krajinách, určite by sme sa nevyhli piesku vo vlasoch či opuchnutým chodidlám.

Pavol si obdivuhodným spôsobom zachoval rovnováhu medzi svojou genialitou a jednoduchosťou, určitou tvrdosťou a nežnosťou, radostnou nádejou a spravodlivým rozhorčením. Ako Boží muž žil vieru naplno. Preto môže byť moderným mužom príkladom hrdinských čností. Hlásal evanjelium aj v mestách, kde boli verejné domy, hriech a neresti. Určite nebol imúnny voči týmto veciam, no vďaka milosti obstál. Sám v sebe neraz bojoval s pokušením, veď bol človekom tak ako my. Aj on sa musel odvracať od hriechu, ale zvíťazil. Bojoval aj s pýchou, preto mu bol do tela daný osteň. Ktovie, možno mal aj slabý zrak po tom, čo pred ním zažiaril Kristus. Naznačuje to aj list Galaťanom, keď píše o láske tejto Cirkvi: „Keby ste mohli, vylúpili by ste si aj oči a dali ich mne.“

DVD odporúčali americkí biskupi, používa sa na stredných a vysokých školách. Podľa slov autora ho použili dokonca aj jednotky v Iraku, kňazské semináre, skupiny birmovancov a rôzne hnutia po celom svete.

Video má štyri približne 25-minútové kapitoly: 1. Hebrej z Hebrejov, 2. Vyvolený Bohom, 3. Bežať o závod, 4. Bojovať až na smrť. Pracovný zošit k DVD si môžete bezplatne stiahnuť tu. DVD si môžete za cenu 4 € objednať v Spoločenstve Calvary pri redemptoristoch na emailovej adrese info@objavkrista.sk.

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved