Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

P. Rudy Romano CSsR dal svoj život ako výkupné za mnohých…

„Kde si, brat, za také dlhé obdobie?“ Kde si, brat? Mocní musia odpovedať … Nikdy sa nezastavíme, kým ťa nenájdeme.“

Biskup Emmanuel Cabajar zložil tento verš na počesť svojho brata P. Rudyho Romana CSsR, ktorý pred 36 rokmi násilne zmizol v Labangone v meste Cebu. Kňaza nikdy nenašli.

11. júl prichádza a odchádza všeobecne bez povšimnutia. Okrem komunity redemptoristov, priateľov a kolegov P. Rudyho katolícke Filipíny zdanlivo zabudli na nespravodlivosť páchanú na tomto kňazovi, ktorý rovnako ako Najsvätejší Vykupiteľ položil svoj život ako výkupné za mnohých. Chudoba, nespravodlivosť, porušovanie ľudských práv, absencia skutočného mieru – to boli dôvody, prečo spojil zbrane s úbohými zeme. Týmto si vyslúžil hnev mocností a bol prinútený zmiznúť.

Na otázku o jeho spomienkach na zmiznutého kňaza biskup Cabajar povedal: „Mám pekné spomienky na pátra Rudyho. Bol dva roky predo mnou v teologickom seminári sv. Alfonza v Cebu, ale na niektorých predmetoch sme boli spolužiakmi. Častokrát nás spájali spoločné záujmy. Namiesto poludňajšej siesty sme často robili stolárske práce alebo tvorili fotografie v tmavej miestnosti, alebo robili účes spolubratovi. Zvykli sme ho láskavo nazývať „vedcom pred jeho časom“ kvôli jeho vynaliezavosti a kreativite.

Takmer štyri desaťročia od jeho zmiznutia sú Filipíny ďaleko od „nového neba a novej zeme“, o ktorej P. Rudy toľko sníval – sen, ktorý, ak sa splní, nebude mať nikdy možnosť zachovať sa.

Páter Rudy by mal mať 26. septembra 81 rokov. Keby bol dnes s nami, mal by určite rovnaké alebo ešte silnejšie odhodlanie pomáhať hladným poľnohospodárom, chudobným robotníkom, bezdomovcom žijúcim v mestách a deťom z ulice, ktorí nesú ťarchu násilnej „vojny proti drogám“, ktorá spôsobuje nespočetné množstvo úmrtí Božích detí. Jeho srdce by krvácalo, keby videl našu súčasnú situáciu, ktorú zhoršuje pandémia koronavírusu. Určite by sa odvážne usiloval o rovnakú obhajobu utláčaných.

Páter Rudy údajne zmizol zložkami Vojenskej spravodajskej skupiny, ktoré mali byť ochrancami zákona.

„Pamätám si na pátra Rudyho ako na kazateľa Božieho slova. Veľkú časť svojej pastoračnej práce venoval službe Slova. Angažoval sa na vidieckych misiách… Videl som niektoré z jeho misionárskych stôp na severe Mindanao, od Iliganu po Gingoog,“ spomínal biskup Cabajar.

„Raz skoro ráno, keď som bežal v Mambajao na ostrove Camiguin, uvidel som na križovatke kamennú značku.“ Bolo na nej vyryté vyjadrenie nálad miestnych obyvateľov: „Handumanan sa Misyon“ (Spomienka na misiu) s menom pátra Rudyho.“

Počas a po najtemnejších rokoch Marcosovej diktatúry prichádzalo a stále prichádza prenasledovanie progresívnej časti katolíckej Cirkvi v mnohých hrozných formách: uväznenie, mimosúdna poprava, mučenie.

Páter Rudy údajne zmizol zložkami Vojenskej spravodajskej skupiny, ktoré mali byť ochrancami zákona. O jeho mieste pobytu niet ani stopy.

„Po bezvýsledných rokoch ťažkostí nájsť ho sa predpokladalo, že kvôli jeho nesmierne bolestivým príbuzným a priateľom sa musí urobiť uzáver. Bez dôkazu o jeho smrti sa redemptoristi rozhodli zaňho sláviť zádušnú sv. omšu,“ uviedol biskup Cabajar.

Pri spomienke na pátra Rudyho, ktorého som veľmi dobre poznal počas svojej strednej školy, vysokej školy a prvých pracovných rokov, si tiež pamätám na iného filipínskeho kňaza, ktorý násilne zmizol.

Mary Aileen D. Bacalso je predsedníčkou Medzinárodnej koalície proti násilným zmiznutiam (ICAED). (ucanews.com)

Zdroj: http://cssr.news

Preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved