Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

P. Andrij Rak z Ľvova hovorí o situácii na Ukrajine

V pondelok ráno sa s nami vo videoposolstve podelil P. Andrij Rak CSsR, provinciálny predstavený Ľvovskej provincie. Podáva krátku správu o súčasnej situácii na Ukrajine, ktorá trpí ruskou agresiou. Páter Andrij rozpráva o tom, ako redemptoristi na Ukrajine pomáhajú ľuďom, ktorí ich prosia o pomoc a útočisko. Zároveň ďakuje za všetky prejavy solidarity s nimi v tomto ťažkom období.

Prečítajte si celý text videoposolstva o. Andrija Raka:

Drahí priatelia a všetci, ktorým nie je ľahostajná dnešná situácia na Ukrajine.

Pozdravujem vás z Ukrajiny, kde práve prežívame veľkú pohromu vojny. Dvadsiateho štvrtého februára sa Ukrajina prebudila do vojny. Dnes je jej desiaty deň. K dnešnému dňu opustilo našu krajinu viac ako milión utečencov. Poľsko a ďalšie európske krajiny ich prijali. Zahynulo už 532 ľudí, z toho 19 detí a ďalších 675 bolo zranených, z toho 31 detí.

V prvých dňoch sa agresor pokúsil zaútočiť a zničiť vojenské zariadenia. Mnohé pokusy agresora o dobytie miest a strategických objektov zlyhali. Dnes sú útoky nepriateľa zamerané na civilnú infraštruktúru, domy a jadrové elektrárne. Počet obetí sa zvýšil. Niekde obyvatelia okupovaných miest vychádzajú na demonštrácie proti okupantom. Vyskytujú sa aj prípady, keď Rusi strieľajú na civilistov.

My, redemptoristi a zasvätené osoby, sa snažíme ľudí podporovať. Podporovať rozhovormi, spoveďami a modlitbou v týchto ťažkých dňoch. Naši ľudia prichádzajú do kostolov a našich kláštorov. Sú vystrašení a prosia o pomoc a podporu. Keď môžeme, pomáhame utečencom s dopravou na bezpečné miesta. Snažíme sa im poskytnúť dočasné útočisko v našich kláštoroch. Veľká časť utečencov cestuje do zahraničia. Časť našich spolubratov je prítomná na miestach bojov. Veľkou podporou pre tamojších ľudí je spoločná modlitba.

Vojna nie je spôsob riešenia problémov. Je veľmi smutné, že vlády krajín robia takéto kroky. Myslím si, že je to výber zla v občianskej spoločnosti. Je veľmi bolestivé, keď sa vlády krajín a armáda stávajú nástrojmi zla.

Dnes z rôznych častí sveta počujeme slová a modlitby podpory a povzbudenia. Je to pre nás veľmi dôležité v čase odporu voči agresii. Som úprimne vďačný medzinárodnej spoločnosti za rôznu pomoc a podporu, ktorú nám poskytuje v tomto nie ľahkom období.

Zdroj: www.cssr.news

Preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved