Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

O redemptoristoch zajatých Rusmi na Ukrajine stále nie sú žiadne správy

O tom, či redemptoristickí kňazi Ivan Levycky a Bohdan Heleta z prístavného mesta Berďansk na juhovýchode Ukrajiny, ktorých pred takmer ôsmimi mesiacmi zajali ruské jednotky, ešte žijú, neexistuje žiaden dôkaz. Počas návštevy v sídle pápežskej nadácie Pomoc Cirkvi v núdzi (ACN) v Königstein im Taunus pomocný biskup Doneckého gréckokatolíckeho exarchátu Maksym Rjabucha vyhlásil: „Napriek modlitbám, protestom a úsiliu zo strany Katolíckej cirkvi o nich stále nemáme žiadne správy.“

V novembri 2022 sa kňazi Ivan Levycky a Bohdan Heleta rozhodli zostať so svojimi veriacimi na dočasne okupovaných územiach. Nakoniec ich Rusi zatkli a obvinili z plánovania „teroristického činu“. Odvtedy sú zadržiavaní na neznámom mieste. Gréckokatolícka cirkev uviedla, že má informácie o tom, že títo kňazi boli mučení. Jeden z nich má cukrovku.

Veľké územia gréckokatolíckej diecézy, Doneckého exarchátu, sú od začiatku vojny vo februári 2022 obsadené a duchovní sú odtiaľ vyhnaní, uviedol Mons. Rjabucha. S obyvateľmi okupovaných území však udržiava pravidelný kontakt prostredníctvom sociálnych sietí. Pastieri sa modlia a vysielajú bohoslužby naživo na internete.

Keďže mnohí ľudia zostali sami, pretože ich príbuzní sú vo vojne alebo utiekli, „Cirkev zriadila sociálne centrá pre deti, rodiny a starších ľudí. V nich sú vítaní príslušníci rôznych denominácií,“ zdôraznil prelát.

Podľa pomocného biskupa existuje značná solidarita a ochota pomáhať, čo je možné len vďaka podpore organizácií, ako je ACN: „Je to čas, keď sa spoločne modlíme a sme zjednotení v komunitnej solidarite.“

Zdroj: en.gaudiumpress.org/Scala News

Preklad: Mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved