Redemptoristi
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Redemptoristi
Slovo medzi nami

O. Ivan Levytskyi a o. Bohdan Heleta boli prepustení z ruského väzenia

Oficiálny portál ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi zverejnil informáciu, že 28. júna 2024 boli z ruského väzenia prepustení dvaja kňazi ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, členovia Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, o. Ivan Levytskyi a o. Bohdan Heleta. Boli zatknutí v okupovanom Berdiansku 16. novembra 2022.

V mene Jeho Blaženosti Sviatoslava sa s otcami Ivanom a Bohdanom vo väzení stretli pomocný biskup Kyjevskej archieparchie biskup Andrij Chimjak a vedúci oddelenia vonkajších vzťahov UHKC na Ukrajine otec Oleksa Petriv, ktorí im tlmočili slová veľkej radosti hlavy Cirkvi a všetkých veriacich, ktorí sa neustále modlili za to, aby tento deň nastal.

Jeho Blaženosť Sviatoslav, hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, vyjadril úprimnú vďačnosť Apoštolskej stolici za záchranu kňazov UGKC. Osobitné slová vďaky poslal pápežovi Františkovi, kardinálovi Pietrovi Parolinovi a celému vatikánskemu diplomatickému zboru. Osobitné poďakovanie za ich sprostredkovanie vyjadril kardinálovi Mateovi Zuppovi a arcibiskupovi Visvaldovi Kulbokasovi, apoštolskému nunciovi na Ukrajine. Každý z nich osobne neoceniteľne prispel k uskutočneniu tohto prepustenia.

Od úplnej invázie vo februári 2022 sa kňazi Ivan Levyckyj a Bohdan Heleta rozhodli zostať so svojimi ľuďmi na dočasne okupovaných územiach. Slúžili gréckokatolíckym aj rímskokatolíckym komunitám a dávali ľuďom žijúcim pod okupáciou svetlo nádeje. Boli zatknutí, potom im v kostole podstrčili niekoľko vojenských predmetov a obvinili ich z nelegálneho držania zbraní. Objavili sa správy, že ich nemilosrdne mučili, aby z nich vynútili priznanie k zločinu, ktorý nespáchali.

Istý čas neboli o väzňoch žiadne informácie. Až v máji Jeho Blaženosť Svjatoslav dostal správu, že otcovia Ivan a Bohdan sú nažive a existuje nádej na ich prepustenie. Tento deň nastal v piatok 28. júna 2024.

Zdroj: www.ugcc.ua a Scala News

Preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved