Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Modlitbový denník 2018

Keď som hľadal tému Modlitbového denníka na rok 2018, pri modlitbe som vnímal, že ho máme zamerať na nádej. Bolo to niekedy vo februári tohto roku. Tak som si túto tému nosil v srdci, oslovovali ma myšlienky z Písma, ktoré hovorili o nádeji, občas som zachytil, že Svätý Otec sa venuje tejto téme… a čakal som na chvíľu, keď bude čas písať texty. Akosi neprichádzala. Bol koniec júna, no okrem pár myšlienok úvodu som nemal napísané nič, hoci v hlave bolo tých myšlienok plno. Vedel som, že sa dostávam do časovej tiesne, no nič som s tým nevedel urobiť. Až jedno ráno začiatkom júla, keď som ráno zapol počítač, som vedel, že toto je deň, keď treba začať robiť na textoch.
A zažil som veľmi milé prekvapenie. Vedel som, že Svätý Otec občas o nádeji hovorí – no akosi som nezachytil, že túto tému rozoberá už viac ako pol roka. Keď som to objavil, prečítal som si všetky jeho katechézy na tému nádeje a vo mne sa rozhorelo nadšenie – pápež hovoril presne o tom, čo som veľmi chcel sprostredkovať používateľom Modlitbového denníka. A Boh je taký úžasný, že ma nenechal trápiť sa formuláciou myšlienok, ale dal mi ich hotové. Teda dal nám ich hotové – sám Svätý Otec je autorom všetkého, čo som do tohto Modlitbového denníka vložil. A verím, že cez neho hovoril Duch Svätý.

Ponúkame vám teda Modlitbový denník 2018 ako celoročnú školu nádeje. Je to čnosť, o ktorej sa málo hovorí. Nádej totiž vnímame väčšinou ako očakávanie, že sa hádam stane niečo, po čom túžime, čo by sme chceli. A je často spojená so sklamaním, keď sa naše očakávania nenaplnia. No nádej ako božská čnosť je niečo celkom iné. Je to prežívanie istoty, že Boh splní svoje prisľúbenia. Problémom takejto nádeje z našej ľudskej stránky je to, že musíme čakať. Nevieme, kedy sa vráti Ježiš, nevieme, kedy sa splní prisľúbenie o novom nebi a novej zemi… Čakáme.

Dúfam (a táto moja nádej sa určite splní), že texty, ktoré sa v Modlitbovom denníku nachádzajú, budú upevňovať takúto nádej. Budú posilňovať jeho používateľov v očakávaní. Budú nás viesť k tomu, aby sme aj v ťažkých chvíľach ostávali na strane Boha a neutiekali sa k svojim ľudským riešeniam. Veď by to znamenalo vybrať si modlu namiesto Boha, ktorý nás miluje…

Je isté, že Modlitbový denník 2018 sa neujde všetkým našim čitateľom. Vydávame ho v náklade len 2000 kusov, čitateľov máme približne 11500. Ale nemusíte smútiť – texty katechéz Svätého Otca Františka sa dajú nájsť na internete (napríklad na stránke Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska alebo na stránke slovenskej sekcie vatikánskeho rozhlasu). A ako zápisník pre myšlienky, ktoré vám zídu na um pri modlitbe, pre citáty z Písma, ktoré vás oslovia, pre prosby, ktoré Bohu prednesiete, vám môže poslúžiť obyčajný zošit.

Takže si možno robím antireklamu, ale nie je podstatný Modlitbový denník. Dôležité je hľadať každý deň inšpiráciu pre svoj život s Bohom a uchovávať si v pamäti všetko, čo nám Boh hovorí, čo pre nás koná, ako aj to, čo konáme my pre neho. Modlitbový denník je na to skvelou pomôckou. Nič viac, len pomôckou.
A teraz trochu ľudskej nádeje 🙂 – dúfam, že si Modlitbový denník kúpite a tým nám odkážete aj dokážete, že tiež o rok bude mať zmysel pripraviť ho. Bude to už jubilejný 20. Modlitbový denník nášho vydavateľstva.

Marián Kováčik, editor

OBJEDNAŤ: slovo@smn.sk

 

 

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved