Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Kňaz Damián Montes z Hlasu Španielska chce vystúpiť na SDM v Krakove

Redemptorista Damian Maria Montes, ktorý očaril porotu a publikum Hlasu Španielska, chce spievať počas budúcoročných Svetových dní mládeže. Hudbou túži vyjadriť niečo hlbšie, než je obsah rádií a vystúpenie v Krakove by bolo nielen preňho nezabudnuteľným zážitkom.
 
P. Damian vystúpil aj počas  stretnutia mladých v Avile pri príležitosti 500. výročia narodenia sv. Terézie z Avily. Každý účastník mal možnosť spoznať jej život, spiritualitu, kláštory, ktoré založila, prejsť sa po historických hradbách, ako aj hľadať spôsoby, ako denne žiť jej spiritualitu v dnešnej dobe. Po dni plnom rôznych aktivít a horúčave, ktorá je v Avile – najvyššie položenom hlavnom meste regiónu Castile-Leon (1131 m. n. m.) – žiadny zo 6000 mladých ľudí nemyslí na odpočinok. Každý deň o desiatej večer bol koncert, vystúpili známi speváci. Vystúpil aj mladý páter Damián Montes, redemptorista. Prečo taká veľká popularita?
 
Objavil sa nečakane na jar tohto roku v populárnom televíznom programe “La Voz”. Možno, že v iných krajinách by to bolo normálnejšie (napr. rehoľná sestra v Taliansku), ale nie v Španielsku. Kňaz či rehoľná sestra v oficiálnych médiách je všeobecne karikatúra nevkusu. A zrazu na obrazovkách vidíme mladého kňaza, ktorý nielenže má dobrý hlas a pekne spieva, ale ešte otvorene hovorí o svojom povolaní, viere, misijnej práci, usmieva sa, je inteligentný, vtipný a veľmi jednoduchý. Získal si publikum, a tiež členov poroty, medzi ktorými je známy spevák Alejandro Sainz. Hoci program nevyhral, prišiel takmer do konca a čo je najdôležitejšie, zanechal pozitívny obraz.
 
Páter Damián: Môj hlas chce vyjadriť viac než hudbu z rádia
V piatok večer mladí čakali len na Damiána. Nesklamal. Medzi piesňami hovoril o Kristovi, o povolaní, o obetovaní života pre druhého človeka. Červené srdiečko, ktoré mal pripnuté už v programe “La Voz”, bolo vidieť z diaľky a potvrdzovalo jeho slová. Tisícky účastníkov Európskeho stretnutia mladých a mnohí obyvatelia Avily počúvali a bavili sa až do jednej hodiny v noci.
Damián hovorí, že jeho hlas chce vyjadriť “niečo viac než hudbu, ktorú môžeme počúvať v rádiu, niečo hlbšie.” Misie považoval vždy za prioritu. “Avšak tento nový spôsob evanjelizácie cez hudbu môže byť považovaný za misie samé o sebe. Nielen ako môj výmysel, ale ako niečo väčšie, spoločenstva, ako projekt Cirkvi.” Misionár redemptorista hovorí, že pre jeho spoločenstvo je sv. Terézia “učiteľka” a červená sa, keď niekto porovnáva jeho misionárskeho ducha s duchom španielskej svätice. “Je to pekná pochvala, ale nezaslúžená“, hovorí s úsmevom.
Účasť v programe “La Voz” považuje za pozitívnu skúsenosť. V hudobnom svete ho veľmi dobre hodnotia. Okrem toho tiež prináša ovocie v evanjelizačnej činnosti. “Nikdy som sa necítil odsudzovaný či kritizovaný. Som príjemne zaskočený prijatím, s ktorým som sa stretol všade.” Damián si získal srdcia nielen tisícich fanúšikov, ale tiež ten či onen “coach” z programu “La Voz” mu povedal, že účasť na jeho omši by bol pre neho veľkou radosťou. Treba priznať, že nedeľná sv. omša vo svätyni Matky ustavičnej pomoci v Madride, ktorú zvyčajne slúži Damián, je plná ľudí najmä mladých. Často prichádzajú zo vzdialených častí hlavného mesta.
A po čom túži? “Chcel by som zaspievať pápežovi Františkovi počas Svetových dní mládeže v Krakove.” Pápežovi Benediktovi XVI. zaspieval dojemnú “saete” na krížovej ceste počas Svetových dní mládeže v Madride. “Bol by to istotne nezabudnuteľný zážitok,” hovorí Damián Montes.

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved