Konzistórium, ktoré sa konalo 7. decembra 2024 v Bazilike sv. Petra, bolo hlbokým momentom v živote Katolíckej cirkvi. Táto posvätná udalosť, ktorej predsedal pápež František, povýšila 21 nových kardinálov do kolégia kardinálov, čím sa jeho počet rozšíril na 253. Medzi novými členmi vynikli dvaja: Jeho Eminencia Angelo Acerbi, 99-ročný taliansky biskup, sa stal najstarším kardinálom, zatiaľ čo Jeho Eminencia Mykola Byčok, 44-ročný ukrajinský biskup a člen rehole redemptoristov, sa stal najmladším.
Pre celosvetovú redemptoristickú rodinu bolo konzistórium mimoriadne významné. Kardinál Byčok, spolubrat redemptoristov, zasvätil svoj život službe veriacim v Oceánii ako biskup Eparchie sv. Petra a Pavla v Melbourne. V rozhovore pre Scala News kardinál Byčok opísal svoju vysviacku ako „hlbokú zodpovednosť“ v týchto pre Ukrajinu náročných časoch.
Pre Scala News hovoril o svojej návšteve generálnej kúrie Kongregácie v Ríme 9. decembra 2024.
Hlas Ukrajiny v Cirkvi
Kardinál Byčok sa v súvislosti so svojím vymenovaním podelil o svoje skúsenosti: „Keďže viem, aké ťažké časy prežíva môj ukrajinský národ v dôsledku vojny, budem naďalej informovať katolícky svet o tom, čo sa deje v našej krajine, a neustále pamätať na Ukrajinu.“
Dôsledné výzvy pápeža na ukončenie utrpenia Ukrajiny v mladom kardinálovi hlboko rezonujú. Zdôraznil úlohu Cirkvi ako sprostredkovateľa spravodlivého mieru nielen na Ukrajine, ale aj v iných regiónoch sužovaných konfliktom, napríklad na Blízkom východe. „Mier vo svete nastane len vtedy, keď ľudia budú mať pokoj vo svojich srdciach, skutočný pokoj, ktorý pochádza z Kristovej lásky,“ povedal.
Kardinál Byčok sa vo svojej oddanosti vlasti inšpiroval príkladom veľkých ukrajinských cirkevných predstaviteľov, najmä kardinála Lubomyra Husara. Pripomínajúc pokoru a múdrosť kardinála Husara, citoval: „Kardinál Husar bol veľmi pokorný: Mojím životným snom je byť človekom… mojou modlitbou je byť dobrým a normálnym človekom.“
Nižšie nájdete rozhovor s Jeho Eminenciou kardinálom Mykolom Byčokom CSsR. (v angličtine)
Služba v Oceánii: Misionár za mier
Kardinál Byčok ako redemptoristický biskup pôsobiaci v Austrálii, na Novom Zélande a v Oceánii čelil výzvam služby v hlboko sekulárnych spoločnostiach. Svoje poslanie opísal ako pomoc ľuďom znovu objaviť Božiu lásku prostredníctvom sviatostí a spoločenstva viery.
„Sme povolaní byť misionármi, aby sme ľuďom pomohli vidieť, že Cirkev je miestom, kde sa môžu stretnúť so živým Bohom tým najkrajším spôsobom, a to prostredníctvom svätých sviatostí, spovede a svätého prijímania.“
Služba kardinála Byčoka odzrkadľuje charizmu redemptoristov oslovovať ľudí na okraji spoločnosti. Jedným z jeho najväčších pastoračných problémov je sekularizácia, ktorú považuje za rastúcu výzvu pre Cirkev na celom svete. Napriek tomu zostáva plný nádeje a zdôrazňuje, že autentický kresťanský život môže inšpirovať iných k stretnutiu s Kristom: „Predovšetkým by sme mali svojím životom ukázať, že žijeme Krista, pretože keď sa iní pozrú na náš život, uvidia Ho cez nás.“
Kardinál so srdcom redemptoristu
Kardinál Byčok sa zamyslel nad svojou redemptoristickou formáciou a pripísal komunite zásluhy za formovanie svojej spirituality a povolania. Svoje povolanie objavil v 15 rokoch pod vedením redemptoristických misionárov a duchovných učiteľov.
„Horlivosť redemptoristov pri hlásaní Božieho slova a ich oddanosť službe Bohu ma inšpirovali a zapálili vo mne horúcu túžbu byť jedným z nich.“ Aj teraz, ako kardinál, zostáva charizma redemptoristov ústredným prvkom jeho služby. Jeho pokora a oddanosť službe sú v súlade s víziou pápeža Františka o kardináloch ako o „služobníkoch, a nie eminenciách“.
Globálna a inkluzívna Cirkev
Toto konzistórium vyzdvihlo poslanie pápeža Františka, aby kolégium kardinálov viac reprezentovalo univerzálnu Cirkev. Vďaka novým členom pochádzajúcim z Afriky, Ázie a Oceánie má kolégium teraz zástupcov z 90 krajín. Ako jeden zo 140 kardinálov mladších ako 80 rokov s hlasovacím právom v pápežskom konkláve prináša kardinál Byčok jedinečnú perspektívu ako mladý líder, a zároveň zástupca kongregácie redemptoristov.
Nádej do budúcnosti
Kardinál Byčok ako najmladší kardinál je nositeľom nádeje novej generácie v Cirkvi. Vyzval mladých ľudí, aby nasledovali Krista tým, že budú žiť autenticky a zostanú nablízku tým, ktorí sú opustení a marginalizovaní:
„Najlepší spôsob, ako ukázať Krista mladým ľuďom, je nasledovať jeho príklad – byť blízko ľuďom a žiť život v službe.“
Povýšenie kardinála Byčoka do kardinálskeho kolégia je zdrojom hrdosti pre celosvetovú redemptoristickú rodinu a svetlom nádeje pre svet, ktorý túži po pokoji, spravodlivosti a autentickom svedectve. Jeho hlas, zakorenený vo viere a formovaný službou, bude nepochybne rezonovať v sálach Vatikánu i mimo neho.
Ocenenie kardinála Mykolu Byčoka 9. decembra komunitou svätého Alfonza v Ríme hovorí o úcte a láske, ktorú k nemu komunita prechováva. Usporiadanie špeciálnej večere ako prejav vďaky je nádherným spôsobom, ako osláviť jeho prínos a vodcovstvo. Je tiež hlboko dojímavé vidieť ukrajinských redemptoristov, ktorí sa pri tejto príležitosti zišli, čo poukazuje na jednotu a podporu v Cirkvi, najmä v náročných časoch pre Ukrajinu.
Zdroj: cssr.news
Preklad: mediálny tím redemptoristov
Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava
Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov
© Copyright 2022 | CREA : THINK studios | All Rights Reserved