Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Go&Share! – európske stretnutie redemptoristickej mládeže v Toruni sa skončilo

„Choď a zdieľaj!“ bolo mottom XII. európskeho stretnutia redemptoristickej mládeže, ktoré sa konalo v Toruni od 27. do 31. júla 2022. Zišlo sa na ňom asi 250 mladých ľudí z 12 krajín nášho kontinentu.

Stretnutie pripomenulo hlavnú tému charizmy redemptoristov, ktorou je ohlasovanie radostnej zvesti. Nasledujúce dni boli venované témam kerygmy, spoločenstva – Cirkvi a samotnej evanjelizácie. Tieto témy sa niesli celou liturgiou – rannou modlitbou, sv. omšou, katechézou prednášanou v skupinkách a následnými diskusiami, ako aj komunitnou časťou, kde bolo možné vyjadriť i svoju vieru a mladosť.

Stretnutie sa začalo v stredu 27. júla koncertom chvál, ktorý pripravilo vyše 60-členné hudobné teleso a zbor „Or_kiestra“ z Krakova, ktorý v priamom prenose vysielala aj televízia Trwam.

Spojenie s miestnou cirkvou v Toruni bolo vyjadrené štvrtkovou ružencovou púťou do miestnej Katedrály sv. Jána a sv. omšou, ktorej predsedal miestny biskup Mons. Wiesław Śmigiel. Večer tohto dňa sa konal aj tanec pre všetkých účastníkov.

Nechýbala ani návšteva svätyne Panny Márie Hviezdy novej evanjelizácie a sv. Jána Pavla v Toruni, ako aj pamätného parku a areálu Akadémie sociálnej a mediálnej kultúry v jej susedstve. Tamojšia modlitba – korunka Božieho milosrdenstva v rôznych jazykoch a sv. omša – bola tiež zážitkom toho, ako Boh pôsobí v dejinách poľského národa. Deň vyvrcholil Večerom milosrdenstva – hlboko prežitým mnohými účastníkmi – adoráciou Najsvätejšej sviatosti s možnosťou sviatosti zmierenia.

Okrem modlitby a katechézy bol predposledný deň naplnený workshopmi: mediálnym – vedeným v televízii Trwam, využívaním sociálnych médií v evanjelizácii, dobrovoľníctvom a učením sa írskeho tanca. Večer sa konal tradičný festival mladých s prezentáciou rôznych mládežníckych skupín v Európe.

Stretnutie sa skončilo v nedeľu 31. júla slávnostnou svätou omšou.

Na stretnutí sa zúčastnili mladí ľudia z Francúzska, Českej republiky, Slovenska, Španielska, Írska, Portugalska, Talianska, Nemecka, Albánska, Belgicka, Švajčiarska a Poľska. Prítomní boli P. Pedro Lopez CSsR, generálny konzultor, P. Johannes Römelt CSsR, koordinátor Konferencie redemptoristov Európy, provinciálni predstavení z Talianska, Španielska, Slovenska a Poľska, ako aj 20 redemptoristických kňazov a seminaristov.

Veronika a Janča na toto stretnutie spomínajú takto:

Veronika: Go and share Torun Stretnutie v Toruni by som opísala ako priležitosť zažit rozmanitosť, a zároveň jednotu cirkvi. Vďaka programu a spoločného voľneho času sme mali priležitosť spoznať život redemptoristov a mladých z celej Európy. Téma stretnutia Go&Share mi pomohla uvedomiť si potrebu hlásenia evanjeliovej radosti, ktorá je vecou presahujúcou našu prirodzenosť. Dúfam, že kontakty s redemptoristami a mladými vytvorené počas stretnutia pretrvajú a napomôžu ku spoločnému kráčaniu misiou ohlasovania Vykupiteľa v Europe.

Janča: Toruň, nádherné polské město, v němž se odehrálo ještě krásnější setkání evropské redemptoristické mládeže. Dny, které jsme společně strávili, byly opravdu naplňujícím a posilujícím časem. Program nabídl čas pro společnou modlitbu, zamyšlení a sdílení nad katechezí, poznání a rozšíření úhlu pohledu na svět mezi jinými státy, odpočinek, navázání nových přátelství, ztišení i hudbu a tanec! Moc krásné bylo zejména slavení společných mší svatých doprovázených čtením a písněmi téměř ve všech evropských jazycích, což vyjádřilo velmi silné a nenahraditelné propojení. Celá akce měla svého přátelského a radostného ducha, v němž se vedly úplně všechny rozhovory a setkání. Jsem moc vděčná za společně strávený čas, stal se pro mě novým impulzem a inspirací do dalších dní. Na celý týden budu dlouho vzpomínat. Jsem si jistá, že jsme všichni načerpali dostatek sil a teď už zbývá jediné – GO AND SHARE!

Zdroj: cssr.news, mladí z provincie Bratislava-Praha

Úprava a preklad: mediálny tím redemptoristov

Fotogalériu z každého dňa stretnutia možno nájsť tu: https://www.redemptor.pl/goshare-zakonczylo-sie-europejskie-spotkanie-mlodziezy-redemptorystowskiej-w-toruniu/

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved