Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Aleteia.org píše o pomoci svätého Alfonza pre tých, ktorých zranila Cirkev

Americký kresťanský portál Aleteia priniesol začiatkom augusta článok Zranila vás Cirkev? Svätý Alfonz vám môže pomôcť. Ublížili vám členovia Cirkvi nejakým spôsobom? Ak áno, máte patróna, svätého Alfonza Ligouriho.

Autor Tom Hoopes píše o tom, že mnohí ľudia, ktorí pracujú pre Cirkev – vrátane zasvätených a rehoľníkov – musia neustále bojovať s nevôľou svojich spolupracovníkov či predstavených. Výnimkou neboli ani veľkí svätci: diela svätého Tomáša Akvinského boli cirkvou potláčané, svätého Jána z Kríža uväznili jeho rehoľní predstavení, Janu z Arku dokonca upálili na hranici so súhlasom biskupov. Pravým patrónom zlého zaobchádzania zo strany cirkevných predstaviteľov by mohol byť svätý Alfonz Ligouri.

Ako uvádza Aleteia, dlho predtým, ako bol kanonizovaný, dlho predtým, ako sa stal patrónom morálnych teológov, dlho predtým, ako mu bola udelená vzácna vysoká pocta Učiteľ Cirkvi, žil tento plodný autor a zakladateľ redemptoristov v nekonečnom prenasledovaní zo strany cirkevných predstaviteľov. Nakoniec sa stal biskupom a povedal: „Tí, ktorí hľadajú pravé náboženstvo, ho nikdy nenájdu mimo Katolíckej cirkvi.“ Pretože napriek jej členom je Kristus jej základom, sviatosťami a cieľom.

Vrcholná porážka prišla na konci Alfonzovho života. Istý biskup a kňaz ho podviedol, aby podpísal pozmenenú verziu pravidiel kongregácie, ktorú založil. „Založil si kongregáciu a teraz si ju zničil,“ povedali mu jeho spolubratia. Bola to najťažšia skúška jeho vlastného výroku: „Duša, ktorá miluje Ježiša Krista, túži, aby sa s ňou zaobchádzalo tak, ako sa zaobchádzalo s Kristom – chudobne, opovrhovane a ponížene.“

Svätý Alfonz radí, aby sme sa zamerali na konanie dobra, na všadeprítomného Boha, nie na hriechy jeho predstaviteľov. Predovšetkým však odporúča modlitbu. Svätý Alfonz, oroduj za nás! Potrebujeme milosť, ktorú si mal ty, aby sme mohli čeliť skúškam v Cirkvi.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Úprava a preklad: mediálny tím redemptoristov

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved