Februárové Slovo medzi nami prináša duchovnú obnovu s pápežským kazateľom pátrom Ranierom Cantalamessom, OFMCap. o svätej Matke Terézii z Kalkaty, ale aj rozprávanie redemptoristu a laického misionára o misiách v Keni či predstavenie novej rubriky spojenej s Rokom Božieho slova.
Vydavateľ americkej verzie časopisu Jeff Smith uvádza malú duchovnú obnovu s pápežským kazateľom pátrom Ranierom Cantalamessom, OFMCap. o svätej Matke Terézii z Kalkaty a čitateľov upozorňuje, aby si jeho alebo Matku Teréziu nepoložili na akýsi piedestál, ale vnímali ich skôr ako svojich spolupútnikov na ceste k Ježišovi. Editor slovenského vydania Lukáš Vaník píše, že by sme mali myslieť na to, čo chce od nás Boh teraz, čo kvôli nemu môžeme vykonať s väčšou radosťou a láskou, čo sú naše „špendlíky“, ktorými môžeme zachraňovať duše rovnako účinne ako misionár v ďalekých krajinách.
V prvom texte februárového čísla sa Ranier Cantalamessa, OFMCap. pýta, či poznáme živého Ježiša a na citátoch Matky Terézie ukazuje, že pre ňu nebol niečím abstraktným, súborom dogiem a právd viery alebo len spomienkou na osobu, ktorá žila v inom čase. Bol pre ňu skutočnou, živou osobou, kýmsi, na koho môžeme hľadieť vo svojom srdci a komu dovoľujeme hľadieť na nás. Názov ďalšieho textu – Vytrvať v modlitbe počas temnoty – predznamenáva dnes už známe fakty zo života Matky Terézie. Od istého obdobia o svojej „temnej noci duše“ už takmer nehovorila; nebolo to preto, že by sa táto jej noc skončila, ale preto, lebo sa s ňou naučila žiť. Nielenže ju prijala, ale vnímala aj to, akú mimoriadnu milosť jej prináša. O tom, ktoré slovo bolo pre sväticu kľúčové, hovorí ďalší článok. Bolo to Kristovo zvolanie „žíznim“ (lat. sitio) na kríži. V každej kaplnke Misionárok lásky je toto slovo napísané vedľa kríža stojaceho na oltári.
V druhej časti februárového čísla nájdu čitatelia Slova medzi nami text Patty Whelpleyovej o dominovom efekte mužských katolíckych skupín. Jeden z jej členov hovorí, ako ho zmenilo, že bol v spoločnosti dobrých mužov – stal sa lepším a zosilnela tak aj jeho farnosť. Alisha Ritchieová v ďalšom texte opisuje, ako ju, vtedy dvanásťročnú, po odchode svojej staršej sestry Michelle z domu trápila osamelosť a beznádej. Naučila sa však hlbšie závisieť od Boha, nastúpila na cestu praktickej a každodennej závislosti od Pána, ktorý sa stal jej novým najdôvernejším spoločníkom. Mark Hart sa vo svojom článku Stretnúť sa v i-svete pýta, ako dokážeme zostať skutočne prítomní jedni pre druhých a pre Pána vo svete presýtenom technikou. Kľúčom k dobrým vzťahom v rodine je totiž prítomnosť; tá je rovnako kľúčom k nášmu vzťahu s Bohom. Bohumír Živčák, laický misionár spolupracujúci s redemptoristami, a páter Rastislav Dluhý, ktorý je členom komunity redemptoristov na Litve, rozprávajú o svojich misiách v Keni, na ktorých sa zúčastnili v októbri minulého roku. Keďže na Slovensku sa nedávno začal Rok Božieho slova, táto téma bude prítomná aj na stránkach časopisu – Marián Kováčik na úvod novej rubriky vysvetľuje, že pôjde o motiváciu čitateľov, aby Sväté písmo znovu zobrali do rúk nielen pre nedeľné čítania, ale pre hlbšie poznanie toho, čo nám chce milovaný Boh povedať ako svojim milovaným deťom.
Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava
Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov
© Copyright 2022 | CREA : THINK studios | All Rights Reserved