Redemptoristi
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Redemptoristi
Slovo medzi nami

300 rokov: príbeh redemptoristov a Panny Márie z Aparecidy

Od roku 1894 sa redemptoristi starajú o šírenie úcty k Panne Márii z Aparecidy v Brazílii; pod ich správou je aj Národná svätyňa nachádzajúca sa v tomto meste.

Rádio Aparecida pripravilo špeciálnu sériu svedectiev o misionárskej práci redemptoristov v Aparecide a o ich oddanosti Matke Márii, ktorá sa prejavuje šírením úcty k nej po celej Brazílii až dodnes.

V jednom z týchto programov je možné dozvedieť sa viac o „Ľudových misiách“, ktoré sú typickým nástrojom evanjelizácie redemptoristov pomáhajúcim šíriť mariánsku úctu.

Oficiálna stránka Národnej svätyne v Aparecide uverejnila program jubilejných osláv a sviatku Panny Márie z Aparecidy, ktorý sa bude sláviť 12. októbra – pred 300 rokmi sa v tento deň našla soška Márie v rieke Paraíba do Sul v provincii San Paolo.

O prípravu sviatku Panny Márie sa bude starať 50-členný organizačný tím, do ktorého patria ľudia pracujúci v rôznych odvetviach: kováči, stolári, maliari, elektrotechnici, tí, ktorí sa budú starať o obsluhu a výzdobu – ich úlohou bude okrem iného pripraviť aj 26 stánkov, kde bude možné zakúpiť si Novénu k Panne Márii; celkový počet ľudí, ktorí budú zapojení do organizácie osláv, však dosahuje až 200 000; súčasťou tímu Národnej svätyne je aj 2500 ďalších pomocníkov. Svätyňa má viac než 900 toaliet pre mužov aj ženy, 75 toaliet pre zdravotne postihnutých ľudí a 156 fontánok s pitnou vodou. Toto najväčšie centrum katolíckej evanjelizácie v Brazílii odráža úctu ľudí ku Kráľovnej a Patrónke Brazílie – k Panne Márii z Aparecidy. Do svätyne prichádza ročne 12 miliónov pútnikov, ktorí majú k dispozícii viac než 13 988 m2 nezastavanej plochy v okolí Svätyne a takmer 143 000 m2 zastavanej plochy.

Určité časti Baziliky z Aparecidy majú až 72 000 m2. Bazilika sa skladá z dvoch poschodí: prízemie a časť pod ním, arkáda a Južná tribúna, centrálna časť kupoly, Kaplnky Kristovho zmŕtvychvstania a krstu, ako aj veža chrámu. Vnútri baziliky na prízemí sa nachádza výklenok v stene ukrývajúci obraz Patrónky Brazílie prístupný aj pre verejnosť, ktorého výška bola upravená na 37 metrov. Vnútri Baziliky sa nachádza priestor s rozlohou 25 000 m2, ktorý môže poňať až takmer 30 000 ľudí v prípade, že sa slávi sv. omša okolo centrálneho oltára; sv. omší konajúcich sa vonku, sa môže zúčastniť až 300 000 ľudí.

Veľkoleposť najväčšej mariánskej svätyne na svete je prítomná v každom detaile jej štruktúry: je vybudovaná v neorománskom štýle a jej pôdorys vytvára podobu gréckeho kríža s ramenami dlhými 188 m a širokými 183 m. Kupola je 70 m vysoká a veža dosahuje výšku 102 m. Počas slávenia sviatočných sv. omší k úcte Patrónky sa do pristavaných častí vojde až 70 000 ľudí – nachádzajú sa v nich aj nákupné a zdravotnícke centrum, reštaurácie a parkovisko s rozlohou 272 000 m2 so 4000 parkovacími miestami pre autobusy a 6000 pre autá. Honosný Most viery pre peších, ktorý spája Svätyňu s Bazilikou, je 392,2 m dlhý a jeho najvyššie položená časť dosahuje až 35,52 m.

Preklad: Anna Limáneková

Zdroj: cssr.news

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved