DomovVideá p. Rastislava na appDay.tv

P. Rastislav Dluhý sa prostredníctvom internetovej televízie appDay.tv v krátkych videách  raz týždenne prihovára ľuďom veriacim i neveriacim, vždy na konkrétnu tému.

Prečo sa pápež zdraví: „Dobrý deň“

V zamyslení na víkend sa známy a obľúbený redemptorista Rastislav Dluhý zamýšľa nad tým, prečo sa pápež František zdraví občianskym a nie kresťanským pozdravom.  Zamysleli ste nad tým, čo sa v jeho slovách skrýva? Aký je rozdiel medzi „Dobrý deň“ a „Pochválený buď…“?

Katolícky kňaz o mužoch a odhaľovaní žien na jar

Známy katolícky kňaz, redemptorista, Rastislav Dluhý hovorí veselo i vážne o odhaľovaní žien na jar a v lete a o mužskej reakcii, zraniteľnosti. Ako vníma kňaz málo odeté dievčatá?

Učte sa od žien

“Nekonečná láska, sila a odhodlanie ženy sú čitateľné už v biblii. A tak je to dodnes. Tam, kde muži zo strachu ušli, žena zostala. Aj pod krížom a pri hrobe”.  Zaujímavé postrehy a motivácie známeho kňaza, redemptoristu Rasťa Dluhého, ktoré možno ovplyvnia aj vaše myslenie a postoje. Aká je žena v očiach muža?

Ako vníma kňaz manželstvo? A ako rozvody?

V zamyslení na víkend sa muž, ktorý nebol nikdy ženatý, zamýšľa nad spojením muža a ženy. Denne sa stretáva s desiatkami ľudí, ktorí sa mu zverujú so svojimi vzťahovými radosťami a starosťami. Má manželstvo ešte svoje opodstatnenie? Je rozvod ľudským zlyhaním?

 

Uznávaný katolícky kňaz Rastislav Dluhý pomáha nájsť pokoj, ktorý nám všetkým tak veľmi chýba. Pokoj v duši, pokoj v rodine, pokoj v krajine. Je jasné, že zmena sa neudeje z večera na ráno. Otec Dluhý však riešenie, ktoré by malo byť prvým veľkým krokom k zmene, predsa len pozná.

Čo odovzdáva muž a čo žena

Jeden je hlavou, druhý krkom. Už roky sa polemizuje o úlohe ženy a muža v manželstve. Ako vníma úlohy rodičov kňaz Redemptorista Rastislav Dluhý? Prečo, podľa neho, dcéra potrebuje otca syn matku?

Kolíska vs počítač

“Vďaka mame ja môžem toto hovoriť a vďaka mame to vy môžete pozerať”, aj týmito slovami ďakuje známy slovenský katolícky kňaz Rastislav Dluhý všetkým mamám. V zamyslení na víkend rozmýšľa nad tým, čo je viac…Postaviť mrakodrap alebo vynosiť, v bolestiach porodiť a vychovať človeka, ktorý je nesmrteľný?

Obklopení ľuďmi, a predsa sami

Klišé, ale pravdivé. O máji hovoríme ako o mesiaci lásky. A práve v tomto mesiaci, keď vidíme okolo seba množstvo zaľúbených párov, vnímame akosi intenzívnejšie vlastnú samotu. Inokedy sme zas obklopení davom a aj napriek tomu sa cítime osamelo. Pozor, byť sám a byť osamelý nie je to isté! Prečo sa teda takto cítime? Odpoveď sa pokúša nájsť aj náš appDayter, kňaz redemptorista Rastislav Dluhý.

Je cirkev len organizácia a Sväté písmo dielom literatúry?

Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi, ako im Duch dával hovoriť. Tak opisuje Sväté písmo Zoslanie Ducha svätého na prvých veriacich. Pre súčasného moderného človeka je to čosi nepredstaviteľné. V dnešnom vlogu a zamyslení na víkend náš appDayter, katolícky kňaz – redemptorista  Rastislav Dluhý vysvetľuje, ako sa cirkev mení z organizácie na spoločenstvo a Sväté Písmo už nie je len dielom literatúry.

Náš životný príbeh je v treťom dejstve. Skončí happyendom?

Na chvíľu zastaňme a zamyslime sa nad svojím životným príbehom. Každý z nás žije príbeh. Podľa obľúbeného kňaza, redemptoristu Rastislava Dluhého, sme aktuálne všetci v treťom dejstve. Podľa neho má náš život štyri dejstvá. Čo to znamená, čo vieme zmeniť a ako sa náš príbeh skončí?

Vrahom sa nikto nenarodí. Tak prečo?

Nerodíme sa so zlom v sebe. Zlým nás robí výchova, prípadne nevýchova, rodina, spoločnosť, priatelia, to, čo čítame, pozeráme….Pod vplyvom negatívnych emócií a skutkov potom umierajú nevinní ľudia a iné rodiny prichádzajú o svojich najbližších. Je rodič zodpovedný za skutky svojich detí, aj keď sú už dospelé? Ako eliminovať hnev, zlo? Vie sa človek sám vymámiť spod vplyvu dedičnosti a rodinných návykov? Rozhoduje sa človek sám, kým bude, alebo sa vezie tým, čo dostane do vienka? V zamyslení na víkend sa pre appDay.tv zamýšľa známy kňaz, redemptorista, Rastislav Dluhý.

Ste krstný rodič. Viete, čo máte robiť?

Ste krstný rodič, pozvali vás za krstného rodiča alebo máte svojho krstného rodiča? Viete, na čo krstný rodič je a aká je jeho úloha v živote dieťaťa? V zamyslení na víkend vám pomôže zamyslieť sa známy kňaz, redemptorista, Rastislav Dluhý.

Mešity a synagógy. Nemusíte veriť, len sa inšpirovať

“Je to dom modlitby, nie múzeum”, hovorí o mešitách, synagógach a kostoloch v zahraničí známy kňaz, redemptorista, Rastislav Dluhý. Na dovolenkách do nich zavítame, fascinujú nás. Cítite obdiv, rešpekt? Nemusíte veriť tomu, čomu veria moslimovia, židia či budhisti, načerpať pokoj a inšpirovať sa však môžete kdekoľvek. Cirkevná hudba, krása architektúry, sloh…, to všetko povznáša a robí nás vnútorne bohatšími. A kedy, ak nie v lete na dovolenke?

Počuli ste odkaz mora a vetra?

Pri mori, v horách, alebo len tak na balkóne. Všetci sa tešíme na dovolenku, keď “vypneme”. Nebudeme stále sledovať telefón ani odpisovať na správy. Podľa redemptoristu Rastislava Dluhého dovolenka nie je len časom oddychu, ale aj zamyslenia. Keď budete pozorovať svet okolo vás počas voľna, možno zbadáte odkaz, ktorý vám svet posiela. Aký odkaz, posolstvo vysiela vašim smerom?