Facebook
Twitter
Youtube
Soundtier
HomeNovinkyRedemptoristi vo sveteBrat redemptorista pomáha na Filipínach dokumentovať krvavú drogovú vojnu

Brat redemptorista pomáha na Filipínach dokumentovať krvavú drogovú vojnu

Brat Jun, redemptorista, mení oblasť fotožurnalizmu na Filipínach. 46-ročný brat Ciriaco (Jun) Santiago, CSsR, člen komunity redemptoristov v Baclarane, trávi po splnení svojich rehoľných povinností čas dokumentáciou zločinu a násilia, ktorý ruší filipínske noci po tom, čo vláda vyhlásila drogovú vojnu.

„Brat Jun je už roky aj fotografom. Výsledkom toho je, že je jednou nohou v dvoch filipínskych vplyvných inštitúciách: v Cirkvi a v médiách. Cez deň si plní svoje rehoľné povinnosti vo farnosti v Manile. Po skončení ide do terénu ako jeden z mnohých „nočných sliedičov“, ktorí dokumentujú krutú vojnu prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým dílerom a narkomanom. Odkedy Duterte pred siedmimi mesiacmi prevzal úrad, bolo už pri policajných operáciách zavraždených viac než 7000 ľudí a s tvrdými zásahmi sú spájané policajné vraždy. Ale kým sa v uliciach objavujú mŕtve telá, v domoch narastá žiaľ. Brat Jun vďaka svojej humanitárnej práci a fotožurnalizmu zaujíma jedinečné miesto v boji o dokumentáciu drogovej vojny a pomoc jej obetiam. Je mostom medzi dvoma svetmi a jeho nezvyčajná rola ukazuje, ako môže netradičná žurnalistika slúžiť verejnému záujmu, kým súčasne spolupracuje s mainstreamovými médiami.“

Keď brat Jun fotografuje, nezháňa sa za obrazmi, ktoré by od neho prevzala tlačová agentúra a publikovala by ich mainstreamová tlač. Výstava fotografií miest trestných činov, ktorá sa konala v kostole, bola v skutočnosti jednou z mála príležitostí, kedy bolo jeho dielo vystavené na verejnosti. Cirkev, ktorá jeho obrazy uchováva v archíve, ich používa na to, aby zistila straty, poskytla pomoc a obnovila či vytvorila podporné programy.

Jeho prvý stret s drogovou vojnou vzbudil aktivitu rodín obetí, ktorí prišli do kostola prosiť o pomoc pri nákladoch na pohreby. Prichádzali ďalší a ďalší. Chcel spraviť viac. Bol už členom Filipínskeho strediska fotožurnalizmu a poznal niekoľkých fotografov. Premýšľal: „Musím ísť von v noci.“ Cirkevné vedenie jeho myšlienku schválilo. „A tak som sa pridal k nočným sliedičom.“

Zverejnené so súhlasom časopisu Columbia Journalism Review.

Pre viac informácií navštívte stránku http://www.cjr.org/.

Zdroj: www.cssr.news

Foto: Brat Ciriaco Santiago, redemptorista, známy tiež ako brat Jun, fotografuje počas jedného z jeho nočných výjazdov, aby zdokumentoval sériu drogových vrážd v Manile (foto: Vincent Go).

Príbuzné články o rehoľných bratoch – redemptoristoch:

Rehoľní bratia v kongregácii

Rehoľný brat z Filipín získal cenu za knihu

Rehoľní bratia zo Slovenska, ktorí žili a pôsobili v zahraničí 

Marcel Van

Brat Izidor

Dušan Stankovský

 

Súvisiace články o médiách:

Dokumentárny film o imigrácii z dielne pátra Charlesa Vijaya C.Ss.R

Vietnamský redemptorista v zozname „100 informačných hrdinov“

P. Walter Malca Rodas ocenený peruánskymi biskupmi za jeho prácu v evanjelizácii na internete

Apoštolát pera sv. Klementa Hofbauera

Facebook
Twitter
Youtube
Soundtier
close

Zdieľajte príspevok..