Slovo medzi nami
Slovo medzi nami
Slovo medzi nami

Brat redemptorista pomáha na Filipínach dokumentovať krvavú drogovú vojnu

Brat Jun, redemptorista, mení oblasť fotožurnalizmu na Filipínach. 46-ročný brat Ciriaco (Jun) Santiago, CSsR, člen komunity redemptoristov v Baclarane, trávi po splnení svojich rehoľných povinností čas dokumentáciou zločinu a násilia, ktorý ruší filipínske noci po tom, čo vláda vyhlásila drogovú vojnu.

„Brat Jun je už roky aj fotografom. Výsledkom toho je, že je jednou nohou v dvoch filipínskych vplyvných inštitúciách: v Cirkvi a v médiách. Cez deň si plní svoje rehoľné povinnosti vo farnosti v Manile. Po skončení ide do terénu ako jeden z mnohých „nočných sliedičov“, ktorí dokumentujú krutú vojnu prezidenta Rodriga Duterteho proti drogovým dílerom a narkomanom. Odkedy Duterte pred siedmimi mesiacmi prevzal úrad, bolo už pri policajných operáciách zavraždených viac než 7000 ľudí a s tvrdými zásahmi sú spájané policajné vraždy. Ale kým sa v uliciach objavujú mŕtve telá, v domoch narastá žiaľ. Brat Jun vďaka svojej humanitárnej práci a fotožurnalizmu zaujíma jedinečné miesto v boji o dokumentáciu drogovej vojny a pomoc jej obetiam. Je mostom medzi dvoma svetmi a jeho nezvyčajná rola ukazuje, ako môže netradičná žurnalistika slúžiť verejnému záujmu, kým súčasne spolupracuje s mainstreamovými médiami.“

Keď brat Jun fotografuje, nezháňa sa za obrazmi, ktoré by od neho prevzala tlačová agentúra a publikovala by ich mainstreamová tlač. Výstava fotografií miest trestných činov, ktorá sa konala v kostole, bola v skutočnosti jednou z mála príležitostí, kedy bolo jeho dielo vystavené na verejnosti. Cirkev, ktorá jeho obrazy uchováva v archíve, ich používa na to, aby zistila straty, poskytla pomoc a obnovila či vytvorila podporné programy.

Jeho prvý stret s drogovou vojnou vzbudil aktivitu rodín obetí, ktorí prišli do kostola prosiť o pomoc pri nákladoch na pohreby. Prichádzali ďalší a ďalší. Chcel spraviť viac. Bol už členom Filipínskeho strediska fotožurnalizmu a poznal niekoľkých fotografov. Premýšľal: „Musím ísť von v noci.“ Cirkevné vedenie jeho myšlienku schválilo. „A tak som sa pridal k nočným sliedičom.“

Zverejnené so súhlasom časopisu Columbia Journalism Review.

Pre viac informácií navštívte stránku http://www.cjr.org/.

Zdroj: www.cssr.news

Foto: Brat Ciriaco Santiago, redemptorista, známy tiež ako brat Jun, fotografuje počas jedného z jeho nočných výjazdov, aby zdokumentoval sériu drogových vrážd v Manile (foto: Vincent Go).

Príbuzné články o rehoľných bratoch – redemptoristoch:

Rehoľní bratia v kongregácii

Rehoľný brat z Filipín získal cenu za knihu

Rehoľní bratia zo Slovenska, ktorí žili a pôsobili v zahraničí 

Marcel Van

Brat Izidor

Dušan Stankovský

 

Súvisiace články o médiách:

Dokumentárny film o imigrácii z dielne pátra Charlesa Vijaya C.Ss.R

Vietnamský redemptorista v zozname „100 informačných hrdinov“

P. Walter Malca Rodas ocenený peruánskymi biskupmi za jeho prácu v evanjelizácii na internete

Apoštolát pera sv. Klementa Hofbauera

Ďalšie články

Redemptoristi

Adresa

Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava

Ochrana osobných údajov

Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov

© Copyright 2022  |  CREA : THINK studios  |  All Rights Reserved