USA, náboženský predstaviteľ vyvíja úsilie na pomoc mužovi čeliacemu deportácii
12. marca 2017
Newark, N.J. – Predstaviteľ najväčšej rímsko-katolíckej arcidiecézy Spojených štátov sklonil hlavu a modlil sa spolu s mužom, ktorý pred desiatkami rokov ilegálne vkročil do Spojených štátov, predtým, než tento muž vstúpil do vládnej budovy, aby čelil možnej deportácii. Toto je dôležitý príklad toho, akým spôsobom náboženskí predstavitelia odpovedajú na nedávne donucovacie akcie, týkajúce sa imigrantov, za vlády republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa.
Kardinál Joseph Tobin, predstavený diecézy Newark, viedol piatkovú manifestáciu na podporu Catalina Guerrera, ktorého vykreslil ako stelesnenie ceny, ktorá sa platí za narušenie prisťahovaleckej politiky. Guerrero, ktorého problémy súvisiace s imigráciou začali skôr, než sa vlády v tomto roku ujal Trump, dostal ďalších 60 dní, aby sa pokúsil vybaviť odklad vyhostenia.
Guerrero, ktorý žije v meste Union a má štyri deti a štyri vnúčatá, „nastavuje tvár“ tomu, čo sa často berie ako „štatistiky alebo zloduchovia“, vyslovil pred pojednaním Tobin.
„Vidíte, ako Catalino vyzerá, a počuli ste, ako žil,“ vravel Tobin. Teraz požiadame úradníkov, ktorí rozhodujú o jeho osude, aby nepozerali len na jeho tvár, ale aj na tie naše.“
Konferencia katolíckych biskupov USA sa neustále vyjadruje kriticky k Trumpovým obmedzeniam pre utečencov a imigrantov. Iné skupiny veriacich, vrátane siete tridsiatich siedmich protestantských a ortodoxných denominácií, ktoré spolupracujú s charitatívnou organizáciou Church World Service, mobilizujú ich zhromaždenia do boja proti Trumpovej politike.
Stovky modlitební v celej krajine sa pridali k azylovému hnutiu, ktoré ponúka pomoc či ubytovanie ľuďom, ktorí čelia deportácii.
59-ročný Guerrero prišiel do USA z Mexika nelegálne v roku 1991, poctivo pracoval a platil dane, vlastní dom a nemá žiaden trestný záznam, povedal americký demokratický senátor Bob Menendez. O pracovné povolenie sa uchádzal už pred niekoľkými rokmi, no vyplnil zle formulár a omylom sa uchádzal o azyl, vravel Menendez.
Hovorca amerického Imigračného a colného výkonného úradu povedal, že Guerrero mal v roku 2009 nariadené opustiť USA a musí sa pravidelne hlásiť ICE v rámci podmienky.
Cesar Estela, Guerrerov advokát, sa vyjadril, že Guerrero trpí cukrovkou a pred niekoľkými rokmi prekonal mŕtvicu. Povedal tiež, že lehotu 60 dní využije na administratívne záležitosti, bude sa usilovať o to, aby Guerrero dostal zelenú kartu.
Deportácia Guerrera sa oneskorila predovšetkým kvôli jeho zdravotnému stavu, vravel Estela. Na stretnutí s úradníkmi ICE, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac, bolo ale Guerrerovi oznámené, aby v piatok odovzdal svoj pas. Estela tvrdí, že sa v piatok usiloval o ročný odklad deportácie, jeho žiadosť bola ale zamietnutá. Ďalšie pojednávanie sa uskutoční 22. mája.
Po piatkovom pojednávaní Guerrero objal jednu zo svojich vnučiek.
„Je to veľmi dobrý muž. Nie je dôvod, aby sa vracal,“ povedala ďalšia vnučka, 10-ročná Lisbeth Perez, potlačujúc plač. „Nie je zločinec ani nik podobný. Som veľmi smutná, že mu to robia, pretože nič zlé nespravil.“
Menendez dúfa, že prípad Guerrera a ďalšie podobné v celej krajine podnietia nové snahy o reformu imigračnej politiky. Menendez a americký demokratický senátor Cory Booker podali písomnú žiadosť riaditeľovi ICE, aby prehodnotil Guerrerov prípad a použil zdroje úradu na ľudí, ktorí predstavujú bezpečnostné riziko.
„Dúfam, že toto sleduje prezident Trump, pretože Catalino Guerrero nie je zlý človek,“ povedal Menendez, narážajúc na Trumpovu charakteristiku ľudí, ktorí sa mali stať cieľom deportácie.
Trump sa vyjadril, že jeho imigračná a utečenecká politika je nevyhnutná pre ochranu národa.
Tobin bol k Trumpovej politike kritický a oponoval viceprezidentovi Mikeovi Pencemu, keď chcel ako guvernér Indiany zabrániť sýrskym utečencom usadiť sa v krajine. Tobin bol v tom čase arcibiskupom Indianapolisu.
Minulý mesiac nazval Tobin Trumpovo prezidentské nariadenie, ktoré dočasne zakazuje imigrantov zo siedmich krajín s moslimskou majoritou, ako „nelegitímne“ a povedal, že „zneužívalo iracionálne obavy ľudí.“ Povedal, že tvorcovia zákonov by sa radšej mali zamerať na tvorbu imigračných zákonov než na rozsiahlu deportáciu.
Americkí biskupi cez katolícke charity a iné programy neustále podporujú usadenie sa ročne najväčšieho množstva utečencov v USA a celoštátne poskytujú podporu imigrantom. Medzi ďalšími, ktorí organizujú protestné akcie, sú americké skupiny moslimov a židov, vrátane Združenia za reformu judaizmu, najväčšieho amerického židovského hnutia.
Túto udalosť podporila z New Yorku aj národná náboženská žurnalistka Rachel Zoll.
Na fotke: Catalino Guerrero, v strede vľavo, stojí s americkým senátorom Bobom Menendezom, vľavo a arcibiskupom Newarku kardinálom Josephom Tobinom, v strede vpravo, na manifestácii pred vládnou budovou Petra Rodina pred účasťou na imigračnom pojednaní v piatok 10. marca 2017 v Newarku, N.J. Guerrero, ktorý v roku 1991 ilegálne pricestoval do Spojených Štátov, čelí deportácii. Usporiadatelia tvrdia, že Guerrero je čestný občan a nemal by byť deportovaný. (Foto Julio Cortez, AP)
Príbuzné články:
Kardinál Tobin bol uvedený do úradu arcibiskupa Newarku
Správa z omše inštalácie a videorozhovor (2. časti) s kardinálom Tobinom v televízii News12
Kardinál Tobin o službe Cirkvi (text, video)
Arcibiskup Tobin bol kreovaný za kardinála
Vatikánsky rozhlas o menovaní Tobina za kardinála (anglicky)
Cirkev má byť protagonistom uzdravenia: kardinál Tobin
New York Times o Tobinovi /22. 12. 2016/
Joseph Tobin menovaný za arcibiskupa Newarku
Michael Brehl napísal list pri príležitosti vymenovania P. Tobina za kardinála
Medzi novými kardinálmi aj redemptorista
Oslavy Matky ustavičnej pomoci v kostole, kde vznikla ustavičná novéna: Tobin
Redemptoristi - provincialát
Puškinova 1
811 04 Bratislava
Naša organizácia (resp. Kongregácia Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristi) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Ochrana osobných údajov
© Copyright 2022 | CREA : THINK studios | All Rights Reserved